Žirafa štíhla Rotschildova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Žirafa štíhla Rotschildova
Žirafa štíhla Rotschildova
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Giraffa camelopardalis rothschildi
Lydekker, 1903
Rozšírenie žiráf
Rozšírenie žiráf
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žirafa štíhla Rotschildova, alebo žirafa Rotschildova, (Giraffa camelopardalis rothschildi alebo Giraffa camelopardalis rotschildi) je druhým najviac ohrozeným poddruhom žirafy len s niekoľkými sto žijúcimi jedincami.[1] Podľa iných údajov žije v prírode niekoľko tisíc jedincov.[2]

Základné údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Bola pomenovaná po zakladateľovi múzea v Tringu Lionel Walter Rothschildovi.[3] Všetky, ktoré žijú vo voľnej prírode, sú v chránených oblastiach v Keni a Ugande. V minulosti žila aj v Sudáne, ale tam pravdepodobne vyhynula.[2] Zatiaľčo žirafy všeobecne sú klasifikované statusom najmenej ohrozený,[4] žirafa Rotschildova je v kategórii ohrozený kvôli nízkej populácii.[2] Existuje veľmi málo miest, kde možno žirafu Rotschildovu pozorovať v divočine – jedným z nich je národný park Nakuru v Keni alebo národný park Murchison Falls v severnej Ugande. Existujú rôzne chovné programy, ktoré majú za cieľ zvýšiť populáciu žirafy Rotschildovej, napr. Giraffe Centre v Nairobi v Keni alebo Woburn Safari Park vo Woburne v Spojenom kráľovstve.

Žirafy Rotschildove sú ľahko odlíšitelné od ostatných poddruhov. Najviditeľnejší rozdiel je v sfarbení srsti. Typické sú tmavohnedé machuľovité alebo obdĺžnikové škvrny so slabšími krémovo sfarbenými líniami okolo. Jej krk má 7 krčných stavcov, ktoré sú prispôsobené veľkej ohybnosti.

Chov v našich ZOO[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je možné žirafu Rotschildovu vidieť v ZOO Bratislava.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BBC News. Not one but 'six giraffe species' [online]. REV. 2007-12-21, [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. (anglicky)
  2. a b c IUCN Red List – Giraffa camelopardalis ssp. rothschildi [online]. IUCN, 2010, [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Guardian.co.uk. Betty Leslie-Melville [online]. 2005-10-11, [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. (anglicky)
  4. IUCN Red List – Giraffa camelopardalis [online]. IUCN, 2010, [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žirafa Rothschildova na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]