Živogošće

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Živogošće
osada
Živogošće-Porat a Živogošće-Mala Duba
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Región Splitsko-dalmatínska župa
Obec Podgora
Súradnice 43°10′59″S 17°09′47″V / 43,18306°S 17,16306°V / 43.18306; 17.16306
Obyvateľstvo 538 (2001)
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 21331
Telefónna prevoľba +385 (0)21
E4V MA
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Živogošće je prímorské letovisko na Makarskej riviére, ležiace medzi Makarskou a Drvenikom (južná Dalmácia, Chorvátsko). Administratívne patrí do opčiny Podgora.

Živogošće má tri pobrežné letoviská a to Porat, Mala Duba a Blato.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Živogošće bolo obývané už od ilýrskych a rímskych čias, ako o tom svedčia ilýrske hroby na vrchole kopca Suzina. Za zmienku rovnako stojí epigram rímskeho kvestora Luciána z roku 474. Skladá sa zo 16 latinských hexametrov, je vytesaný do skaly Pokrivenice na pobreží a oslavuje pramene sladkej vody, ktoré tu stále vyvierajú.

Prvé zmienky o Živogošće sú z polovice 13. storočia. V roku 1616 tu bol založený františkánsky kláštor, ktorý sa na niekoľko storočí stal centrom duchovného života a gramotnosti v tomto regióne s bohatou knižnicou a umeleckými dielami.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Malá rybárska obec Živogošće leží 16 km od mesta Makarska smerom na Dubrovnik (Makarská riviéra). Sú tu pláže s jemnými okruhliakmi a priezračným morom. Okrem kúpania a opaľovania sa tu možno vykonávať všetky druhy turistiky, vrátane výletov do okolia, napr. návšteva letovísk Makarska, Tučepi, Dubrovnik (vzdialenosť 140 km od Živogošće) alebo návšteva niektorého z ostrovov, ktoré sú blízko.

V obci je široká ponuka služieb – samoobsluhy, reštaurácie v obci aj na pláži, požičovňa kajakov, šlapadiel, ležadiel, vodných skútrov. Možné sú aj celodenné výlety loďou na blízke ostrovy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Živogošće

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Živogošće na českej Wikipédii.