Žlna zelená

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Žlna zelená
Žlna zelená
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Picus viridis
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žlna zelená (Picus viridis) je druh z čeľade ďatľovité.

Poznávacie znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Je to vták veľký ako hrdlička záhradná. Dosahuje dĺžku tela 35 cm, rozpätie krídel 45 – 51 cm a maximálnu hmotnosť 210 g. Je prevažne olivovo zelená s červeným temenom hlavy. Pri lete má žiarivo žltú kostrč a mriežkované letky. Samec má červené fúzy a samica ich má čierne. Mláďatá sa líšia matne červeným temenom hlavy a škvrnitou spodnou stranou tela. Lieta vo vlnovkách. Bežne sa zdržuje v korunách stromov, niekedy však hľadá potravu aj na zemi (najmä v mraveniskách). Počas letu chechtavo volá „glyk glyk glyk glyk“. Žlna zelená je stály vták. Veľkosť populácie na Slovensku je 1 200 – 2 000 párov.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Picus viridis

Hniezdi vo svetlých lesoch, parkoch a ovocných sadoch v apríli až máji raz ročne. Hniezdo je umiestnené v dutine (vytesanej) s okrúhlym otvorom. Samica znáša 4 až 7 bielych vajec, na ktorých sedia obaja rodičia počas 15 až 17 dní a mláďatá kŕmia tiež obaja rodičia na hniezde asi 20 dní a potom ešte 14 dní prikrmujú. Živia sa mravcami a ich larvami, menej iným hmyzom.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Hojne rozšírená po celom území Slovenska. Vo vyšších polohách je zriedkavejšia. Súvislým lesným komplexom sa vyhýba.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Zaslúži si ochranu ako iné druhy ďatľov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]