Preskočiť na obsah

1. FC Frankfurt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
1. FC Frankfurt
Celý názov1. Fußballclub Frankfurt (Oder) E.V. e.V.
Založený1951
ŠtadiónStadion der Freundschaft, Frankfurt nad Odrou
Kapacita12 000
PredsedaNemecko Markus Derling
TrénerNemecko Peter Flaig
Liga5. nemecká liga
2016/1715. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby

1. FC Frankfurt alebo celým menom 1. Fußballclub Frankfurt (Oder) E.V. e.V. je futbalový klub z nemeckého mesta Frankfurt nad Odrou. Bol založený 2. augusta 1951 ako klub napojený na armádu v meste Lipsko, v roku 1954 sa presunul do Východného Berlína a v roku 1971 do mesta Frankfurt nad Odrou. Počas svojej existencie sa stal jedným z najúspešnejších východonemeckých futbalových klubov, keď vyhral šesť ligových titulov. V súčasnosti hrá piatu najvyššiu nemeckú futbalovú súťaž Fußball-Oberliga Nordost.

Klub bol založený v Lipsku roku 1951 pod názvom Sportvereinigung Volkspolizei Vorwärts Leipzig. V roku 1952 zmenil svoj názov dvakrát a to na SV Vorwärts der HVA Leipzig a SV Vorwärts der KVP Leipzig. Klub bol spojený s východonemeckou armádou a preto mal ako armádny klub v názve slovo „Vorwärts“, čo bol typický znak armádnych športových klubov. Komunistický režim však v roku 1953 rozhodol, že sa klub presťahuje z Lipska do hlavného mesta. Jednalo sa v podstate o prevelenie celej vojenskej posádky, ktorú tvoril práve futbalový tím. Po presťahovaní došlo k premenovaniu klubu na SV Vorwärts der KVP Berlin. Počas fungovania klubu vo Východnom Berlíne mierne zmenil klub názov ešte niekoľkokrát, naposledy v roku 1966 na FC Vorwärts Berlin (Fußballclub Vorwärts Berlin).

Úspešné obdobie

[upraviť | upraviť zdroj]
Klubový znak z rokov 1956-1966.

V roku 1954 vyhral klub národný pohár. V roku 1957 začalo najúspešnejšie obdobie v histórií klubu, keď v roku 1957 skončil najprv v prvej lige na druhom mieste. Hneď v nasledujúcej sezóne 1958 však klub získal prvý majstrovský titul. Nasledovalo opäť druhé miesto, no ďalšie dve sezóny po sebe vyhral klub znova opakovane majstrovský titul. Ďalšie dva tituly získal Vorwärts Berlin onedlho v sezónach 1964/65 a 1965/66. Posledný titul získal klub v sezóne 1968/69. V nasledujúcej sezóne pridal ešte druhý a zároveň posledný triumf v národnom pohári. V roku 1971 však došlo opätovne k rozhodnutiu premiestniť armádny klub inde a tento sa presťahoval do mesta Frankfurt nad Odrou, kde zostal do súčasnosti. Došlo k premenovaniu na FC Vorwärts Frankfurt. Tu bol tým pádom nahradený pôvodný klub polície SG Dynamo, ktorý bol rozpustený. Nový klub však žiadne výraznejšie úspechy nedosiahol, no napriek tomu si niekoľko krát v 80tych rokoch zahral Pohár UEFA.

Účinkovanie klubu v nemeckých súťažiach

[upraviť | upraviť zdroj]

V poslednej sezóne východonemeckej ligy skončil FC Vorwärts Frankfurt až na poslednom štrnástom mieste a v nasledujúcom roku tak hral až 3. (západo) nemeckú ligu. Po páde komunizmu došlo ku skončeniu podpory klubu zo strany armády a klub sa premenoval na FC Victoria 91 Frankfurt. Klub sa tým dostal do finančných problémov. V roku 1992 došlo k ďalšiemu premenovaniu na FFC Viktoria 91. Už v roku 1994 zostúpil klub do štvrtej najvyššej súťaže, o rok dokonca až do piatej regionálnej ligy. Až do sezóny 2007/08 sa klub pohyboval striedavo medzi štvrtou a piatou ligou. V nasledujúcej sezóne však vypadol až do šiestej ligy, z ktorej sa mu poradilo postúpiť späť do piatej ligy v roku 2015. V roku 2012 sa spojil s miestnym rivalom MSV Eintracht Frankfurt čím vznikol nový klub 1. FC Frankfurt. V sezóne 2016/17 obsadil 15. miesto.

1. FC Frankfurt hráva na štadióne Stadion der Freundschaft s kapacitou 12 tisíc miest. Tento bol postavený v roku 1953 a hrali na ňom miestne kluby.

Farby a znak klubu

[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom k viacerým presunom a zmenám názvov zmenil aj samotný klub niekoľko krát svoje farby a znak. V súčasnosti používa znak červenobielej farby s vyobrazeným kohútom, ktorý je aj v erbe mesta Frankfurt nad Odrou. Hráči však hrajú tradične v bielych dresoch. V čase, keď sa jednalo o armádny klub, boli klubovými farbami červená a žltá.

Názvy klubu

[upraviť | upraviť zdroj]
 • 1951 – SV VP Vorwärts Leipzig (Sportvereinigung Volkspolizei Vorwärts Leipzig)
 • 1952 – SV Vorwärts der HVA Leipzig (Sportvereinigung Vorwärts der Hauptverwaltung Ausbildung Leipzig)
 • 1952 – SV Vorwärts der KVP Leipzig (Sportvereinigung Vorwärts der Kasernierten Volkspolizei Leipzig)
 • 1953 – SV Vorwärts der KVP Berlin (Sportvereinigung Vorwärts der Kasernierten Volkspolizei Berlin)
 • 1953 – ZSK Vorwärts der KVP Berlin (Zentraler Sportklub Vorwärts der Kasernierten Volkspolizei Berlin)
 • 1954 – ZSK Vorwärts Berlin (Zentraler Sportklub Vorwärts Berlin)
 • 1956 – ZASK Vorwärts Berlin (Zentraler Armeesportklub Vorwärts Berlin)
 • 1957 – ASK Vorwärts Berlin (Armeesportklub Vorwärts Berlin)
 • 1966 – FC Vorwärts Berlin (Fußballclub Vorwärts Berlin)
 • 1971 – FC Vorwärts Frankfurt (Fußball-Club Vorwärts Frankfurt (Oder))
 • 1991 – FC Victoria 91 Frankfurt (Fußball-Club Victoria 91 Frankfurt (Oder))
 • 1992 – FFC Viktoria 91 (Frankfurter Fußball-Club Viktoria 91)
 • 2012 – fúzia s MSV Eintracht Frankfurt1. FC Frankfurt (1. Fußballclub Frankfurt (Oder) E. V.)

Športové úspechy

[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká liga: 6

Východonemecká 2. liga: 3

Východonemecký pohár: 2

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 1. FC Frankfurt na anglickej Wikipédii.