1. FC Lokomotive Leipzig (1966)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
1. FC Lokomotive Leipzig
Celý názov1. Fußballclub Lokomotive Leipzig
Založený1966
Rozpustený2004
ŠtadiónBruno-Plache-Stadion, Lipsko
Kapacita6 800
Domáce farby
Hosťovské farby

1. FC Lokomotive Leipzig alebo celým menom 1. Fußballclub Lokomotive Leipzig bol futbalový klub z nemeckého mesta Lipsko. Bol založený 20. januára 1966, zanikol v roku 2004. Počas svojej existencie v rámci Nemeckej demokratickej republiky vyhral klub štyrikrát národný pohár. Pomerne úspešný bol v európskych pohároch, keď sa dostal až do finále Pohára víťazov pohárov a semifinále Pohára UEFA.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1893 vznikol v Lipsku klub Sportbrüder Leipzig. Sídlil v mestskej časti Probstheida. V roku 1898 sa klub spojil s klubom VfB Leipzig a vznikol tak klub VfB Sportbrüder 1893 Leipzig. V roku 1900 bol klub premenovaný na VfB Leipzig. VfB Leipzig počas svojej existencie vyhral tri krát nemecký titul a to v sezónach 1902/03, 1905/06 a 1912/13. K tomu pridal jeden triumf v nemeckom pohári v roku 1936. Po druhej svetovej vojne klub vzhľadom na rušenie všetkých športových klubov v Nemecku zanikol.

Založenie nového klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Po vojne sa členovia bývalého klubu VfB Leipzig rozhodli pre založenie nového klubu a tak v roku 1946 vznikol v mestskej časti Probstheida klub SG Probstheida. Neskôr sa klub premenoval na BSG Erich Zeigner Probstheida a potom na BSG Einheit Ost. V roku 1954 sa klub spojil s tímom SC Rotation Leipzig. Tento klub hral následne v prvej lige, no bez väčších úspechov. V roku 1963 bolo rozhodnuté, že dva najdôležitejšie kluby z Lipska SC Rotation Leipzig a SC Lokomotive sa spoja. Tým vznikol nový klub SC Leipzig. V roku 1966 bolo rozhodnuté, že futbalový oddiel sa odpojí od SC Leipzig, tým vznikol nový klub 1. FC Lokomotive Leipzig. Súčasne bol znovuzaložený klub BSG Chemie Leipzig. 1. FC Lokomotive Leipzig počas svojej existencie síce nikdy nevyhral ligový titul, no poradilo sa mu štyrikrát vyhrať národný pohár. V rámci prvej ligy zaznamenal klub najúspešnejšie obdobie v 80tych rokoch, kedy bol dvakrát na druhom mieste a štyrikrát na treťom. Vďaka tomu hral pravidelne aj európske pohárové súťaže, kde sa mu darilo viac, ako iným východonemeckým klubom. V sezóne 1986/87 sa dostal až do finálne Pohára víťazov pohárov, kde tesne prehral s Ajaxom Amsterdam, keď jediný gól zápasu strelil Marco van Basten. Taktiež si zahral semifinále Pohára UEFA v sezóne 1973/74, kde tesne podľahol neskoršiemu víťazovi Feyenoordu Rotterdam.

Účinkovanie klubu v nemeckých súťažiach a zánik[upraviť | upraviť zdroj]

Fanúšikovia klubu v súčasnosti

V poslednej sezóne východonemeckej ligy obsadil 1. FC Lokomotive Leipzig siedme miesto a v nasledujúcom ročníku tak mohol hrať 2. Bundesligu. Po zjednotení Nemecka bol klub premenovaný na VfB Leipzig, keďže sa snažil nadviazať na tradície klubu VfB Leipzig, ktorý pred vojnou vyhral tri nemecké tituly a sídlil v rovnakej mestskej časti. Už po dvoch sezónach sa klubu podarilo postúpiť do Bundesligy. V najvyššej súťaži však klub vydržal iba jednu sezónu a zostúpil späť do druhej ligy. V druhej lige strávil klub následne štyri sezóny, keď v sezóne 1997/98 zostúpil do 3. ligy. Od roku 2000 až do svojho zániku v roku 2004 hral VfB Leipzig štvrtú najvyššiu súťaž. V roku 2004 sa dostal do veľkých finančných problémov, nemal dostatok finančných prostriedkov na úhradu svojich dlhov, čo spôsobilo jeho zrušenie. Fanúšikovia klubu však ešte v roku 2003 založili nový klub, ktorý pomenovali 1. FC Lokomotive Leipzig, čím sa snažia nadviazať na tradície klubu z čias Východného Nemecka. Nový klub v súčasnosti hráva štvrtú najvyššiu nemeckú súťaž.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

1. FC Lokomotive Leipzig hrával svoje domáce zápasy na Bruno-Plache-Stadion s kapacitou 6 800 miest, pôvodne s kapacitou 15 600 miest. Niektoré zápasy však hrával aj na miestnom štadióne Zentralstadion, ktorý mal v časoch Východného Nemecka kapacitu až 100 tisíc divákov.

Farby a znak klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Klubovými farbami boli žltá a modrá, čo boli farby aj v klubovom znaku, aj na dresoch klubu.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1963 – SC Leipzig (Sportclub Leipzig)
  • 1966 – 1. FC Lokomotive Leipzig (1. Fußballclub Lokomotive Leipzig)
  • 1991 – VfB Leipzig (Verein für Bewegungsspiele Leipzig)
  • 2004 – zánik

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká 2. liga juh: 1

Východonemecký pohár: 4

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 1. FC Lokomotive Leipzig na anglickej Wikipédii.