1000 de La Gauchetière

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 45° 29′ 53.68″ s.š., 73° 33′ 58.58″ z.d.

1000 de La Gauchetière

1000 de La Gauchetière je mrakodrap v kanadskom meste Montreal. S výškou 205 m je najvyššou budovou mesta. V budove sa nachádza 51 poschodí. V átriu budovy sa nachádza klzisko.

Budova bola navrhnutá architektmi z Lemay & Associates a Dimakopoulos & Associates a postavená spoločnosťou Pomerleau Inc., ktorá je najväčšou stavebnou spoločnosťou v Kanade. Dokončená bola v roku 1992, čiže v rovnakom čase ako neďaleký mrakodrap 1250 René-Lévesque. Je príkladom postmodernistickej architektúry, čo dokazuje charakteristická trojuholníková medená strecha a štyri rotundovité rohy základne slúžiace ako vchody. Tie boli inšpirované katedrálou Cathédrale Marie-Reine-du-Monde, ktorá sa nachádza oproti 1000 de La Gauchetière a sú pokračovaním trendu, ktorý začal mrakodrap KPMG Tower nachádzajúci sa v bezprostrednej vzdialenosti katedrály Cathédrale Christ Church de Montréal.

Celková výška budovy je 205 metrov. Najvyššou v Montreale je iba v prípade, ak je výška budovy počítaná ako výška strechy nad úrovňou ulice; neďaleká 1250 René-Lévesque má spolu s anténou 226,5 metra a Tour CIBC 225 m. Taktiež pri pohľade na montrealskú skyline sa zdá byť nižšia, pretože bola postavená v nižšej nadmorskej výške ako iné mrakodrapy. Budova má betónové jadro. Premáva v nej 22 výťahov.

Jedným zo vzorov pre návrh 1000 de La Gauchetière bol mrakodrap Chase Tower v texaskom meste Dallas od architektonickej spoločnosti Skidmore, Owings and Merrill. Okrem kancelárií sa v budove nachádza aj klzisko, hlavný montrealský autobusový terminál Downtown Terminus a vstupy do montrealského podzemného mesta, montrealskej Hlavnej železničnej stanice, železničnej stanice Lucien-L'Allier a stanice metra Bonaventure.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 1000 de La Gauchetière na anglickej Wikipédii.

Rekordy
Predchodca
Tour de la Bourse
190 m
Najvyššia budova Montrealu
1000 de La Gauchetière
1992-dnes
205 m
Nástupca
-