Vzácny plyn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z 18. skupina)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Skupina 18
Perióda
1 2
 He 
2 10
 Ne 
3 18
 Ar 
4 36
 Kr 
5 54
 Xe 
6 86
 Rn 
7 118
 Og 

Vzácny plyn je súhrnný názov pre všetky prvky 18. skupiny periodickej tabuľky prvkov. Patria sem: hélium, neón, argón, kryptón, xenón, radón a oganesón.

Atómy vzácnych plynov majú 8 valenčných elektrónov (valenčná vrstva je ns2 np6, elektrónová konfigurácia valenčnej vrstvy ns2 npx2 npy2 npz2), čo je úplný elektrónový oktet. Vzácny plyn je vždy posledným prvkom každej periódy, vonkajšia elektrónová vrstva je u nich kompletná. Najmä ľahšie vzácne plyny (hélium, neón, argón) sa preto vyznačujú mimoriadne nízkou schopnosťou vytvárať chemické zlúčeniny, táto vlastnosť sa nazýva inertnosť.

Vďaka tejto vlastnosti viaceré plyny tejto skupiny nachádzajú použitie v technike ako ochranná atmosféra pri rôznych technologických procesoch (napr. zváranie) alebo ako pracovná atmosféra v zariadeniach, kde by prítomnosť plynu ochotného reagovať s časťami zariadenia mohli ohroziť funkciu zariadenia (napr. žiarovka).

Využívali sa tiež ako pracovné plyny v reklamných výbojkách, pretože v elektrickom výboji emitujú rôzne sfarbené svetlo („neónky“).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]