433 Eros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 01:47, 26. apríl 2009, ktorú vytvoril SieBot (diskusia | príspevky) (robot Zmenil: eu:433 Eros)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablóna:Planétka Planétka 433 Eros bola pomenovaná po gréckom bohovi lásky Erosovi. Je to planétka typu S približne 13 × 13 × 33 km veľká, druhá najväčšia blízkozemská planétka. Je to takisto planétka, ktorá pretína dráhu Marsu.

Tento obrázok asteroidu 433 Eros, zosnímaný 14. februára 2000, zobrazuje pohľad z jedného konca planétky naprieč žľabom na jej spodnej strane smerom k náprotivnej strane. Na tejto mozaike, vytvorenej z dvoch obrázkov potom, čo bola na obežnú dráhu umiestnená kozmická sonda NEAR, je možné vidieť rysy merajúce naprieč iba 35 metrov. Balvany veľkosti domov sú prítomné na viacerých miestach; jeden leží na okraji gigantického krátera, ktorý oddeľuje dva konce planétky. Taktiež je viditeľná jasná škvrna na planétke v ľavej hornej časti tohto snímku. Tesne pod ňou možno vidieť plytké žľaby, ktoré sa tiahnu súbežne s veľkým rozmerom planétky.

Bola navštívená sondou NEAR Shoemaker, ktorá najprv zakotvila na jej orbite a fotografovala povrch a následne 12. februára 2001 na konci svojej misie, pristála na povrchu planétky použijúc iba svoje manévrovacie motory.

Povrchová gravitácia závisí od vzdialenosti bodu na povrchu od ťažiska planétky. Je veľmi premenlivá pretože planétka nie je guľatá, ale má predĺžený orechovitý (alebo zemiakovitý) tvar. Teplota na dennej strane dosahuje okolo 100 °C a na nočnej −150 °C. Jej hustota je 2,400 kg/m3, rovnaká ako hustota zemskej kôry. Otočí sa za 5,27 hodín.

Vedci predpokladajú, že väčšina väčších kameňov roztrúsených po Erose pochádza z jedného krátera, ktorý vznikol kolíziou s meteoritom pred približne 1 Ga (1 miliarda rokov).

Na Eros si robí nárok Gregory W. Nemitz z OrbDev. V súlade s princípom vlastníctva usadlosti požaduje od NASA poplatok za parkovanie a úschovu a to vo výške 20 centov za rok pobytu sondy NEAR Shoemaker na planétke. V súčasnosti je predmetná požiadavka na súde.

Pozri aj

External links


... | 432 Pythia | 433 Eros | 434 Hungaria | ...