7-Zip

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
7-Zip

Logo

7-Zip bežiaci pod Windows 10
Základné informácie
VývojárIgor Pavlov
Posledná stabilná verzia21.07[1] (21. február 2019; pred 1834 dňami)
Operačný systémmultiplatformový
Lokalizáciaaj slovenská
Stav vývojavo vývoji
Typ softvérukomprimačný program
LicenciaLGPL, BSD AES kód
Ďalšie odkazy
Webová stránkahttp://www.7zip.org
Commons7-Zip

Pozri aj Informačný portál

7-Zip je multiplatformový (určený pre rôzne operačné systémy) slobodný komprimačný nástroj s vysokým kompresným pomerom. Výborný kompresný pomer je zabezpečený napríklad použitím komprimačnej metódy LZMA. Je konkurenciou známym komerčným programom ako je WinZip a WinRAR. V prostredí Microsoft Windows sa integruje do shellu. Pre systémy Unix, Linux a Mac OS X je dostupný prostredníctvom ulility p7zip. 7-Zip je možné použiť aj v DOSe - buď verziu založenú na p7zip, alebo originálnu verziu pre Windows s pomocou produktu HX-DOS extender. Vyvíja ho Igor Pavlov a je distribuovaný pod licenciou GNU GPL.[2]

Kompresný formát 7-zip[upraviť | upraviť zdroj]

7-zip používa prednostne kompresný algoritmus LZMA, ponúka však tiež kompresné algoritmy PPMD, bzip2, Deflate, a „store“, teda uloženie súborov bez kompresie. Je možné použiť šifrovanie Rijndael-256 (AES). Veľkosť slovníku môže byť až 256 MB (vyžaduje 4 GB pamäte). LZMA má vysoký kompresný pomer, lepší ako ZIP, a to až o 70%. Veľké textové súbory (>> 1 MB, napríklad zdrojové kódy) možno komprimovať až 10 krát. Súbory 7z majú príponu .7z.

Podpora ostatných formátov[upraviť | upraviť zdroj]

7-zip podporuje aj niekoľko ďalších archívnych a kompresných formátov. Pre dekomprimáciu Z, ZIP, RAR, CAB, ARJ, LZH, RPM, deb, Gzip, bzip2, TAR, CHM, CPIO, CramFS, DMG, FAT, HFS, ISO, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, SquashFS, UDF, VHD, WIM a XAR. Vytvárať je možné iba tieto archívy: 7z, ZIP, TAR, XZ, BZIP2, GZIP a WIM.

7-ZIP file manager[upraviť | upraviť zdroj]

Produkt 7-ZIP ponúka okrem kompresie aj jednoduchého správcu súborov, ktorý po aktivácii 2 panelov spadá do kategórie zvanej „Orthodox File Managers“. Je k dispozícii len pre „Windows“, ale funguje aj v starších verziách ako Windows 98.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 7-Zip / Discussion / Open Discussion: 7-Zip 21.07 [online]. sourceforge.net, [cit. 2022-01-31]. Dostupné online.
  2. Riešenie problémov súvisiacich s programom 7-Zip [online]. [Cit. 2020-11-14]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému 7-Zip

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]