ATI Rage

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ATI Rage IIC PCI

ATI Rage je séria grafických čipsetov podporujúca GUI 2D akceleráciu, video akceleráciu a 3D akceleráciu. Je to nasledovník 2D akcelerátorov série ATI Mach.

3D Rage[upraviť | upraviť kód]

Pôvodný čip Rage bol založený na 2D jadre Mach64 s novou 3D funkcionalitou a MPEG-1 akceleráciou. Bol použitý v karte ATI Xpression, ktorá predtým používala Mach64.

3D Rage II (IIC, II+, II+DVD)[upraviť | upraviť kód]

Rage druhej generácie priniesol asi 2x vyšší výkon v 3D. Grafický procesor bol založený znova na prepracovanom GUI engine Mach64, ktorý ponúkal optimálny 2D výkon s pamäťou EDO alebo SGRAM. 3D Rage II čip bol rozšírený, pinovo kompatibilný s pôvodným 3D Rage. PCI verzia bola v 2D rýchlejšia o 20 percent a pridala podporu prehrávania MPEG-2 (DVD). Ovládač podporoval Microsoft Direct3D a Reality Lab, QuickDraw 3D Rave, Criterion RenderWare a Argonaut BRender. OpenGL ovládače boli k dispozícii pre profesionálnu 3D a CAD komunitua ovládače Heidi pre používateľov AutoCAD-u. Ovládače boli k dispozícii pre Windows 95, Windows NT, Mac OS, OS/2 a Linux.

Táto karta bola integrovaná do niekoľkých počítačov Macintosh, vrátane Macintosh G3, Power Mac 6500 a pôvodný iMac G3. (RageII+). V počítačoch kompatibilných s IBM PC, používali ich karty 3D Xpression+, 3D Pro Turbo a pôvodný All-in-Wonder.

Špecifikácia RAGE II+DVD
  • 60 MHz jadro
  • 60 MHz pamäť
  • 480 MB/s priepustnosť pamäte
  • DirectX 5.0