AZEN – Aliancia za Európu národov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

AZEN – Aliancia za Európu národov bola politická strana pôsobiaca na Slovensku. Strana AZEN bola zaregistrovaná na ministerstve vnútra dňa 27. októbra 2009. Jej predsedom sa hneď po jej založení stal vtedajší poslanec NR SR a podpredseda strany ĽS-HZDS Milan Urbáni. Podpredsedami strany sa stali vtedajšia poslankyňa NR SR Zdenka Kramplová a Ivan Valentovič bývalý minister zdravotníctva SR.

Pred voľbami 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Predvolebný program strany AZEN sa zameriaval hlavne na financie, hospodárstvo a malých a stredných podnikateľov. Ďalej to bolo zdravotníctvo, sociálna politika a zahraničné veci. AZEN v predvolebnom období kritizoval hlavne strany ĽS-HZDS a SMER-SD. Stranu SMER-SD kritizoval hlavne za kradnutie tém, ktorým sa strana AZEN venovala. Politickú stranu ĽS-HZDS preto, že v nej podľa Urbániho nebola rovnocennosť medzi členmi. Taktiež za klamanie voličov svojou predvolebnou kampaňou. A tiež kritizoval stranu ĽS-HZDS preto lebo ho neprávom v decembri 2009 vylúčili zo strany. Vraj sa ešte ako člen ĽS-HZDS spolupodieľal na rozbehu Európskej demokratickej strany. Túto informáciu ale hneď po jej uverejnení Urbáni označil za nepravdivú. Strana AZEN sa vo februári 2010 rozhodla o volebnej spolupráci zo stranou RIS (Rómska iniciatíva Slovenska)..

Volebné výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Rok volieb Voľby do Počet hlasov Počet hlasov v % Počet mandátov Umiestnenie
2010 NR SR 3325 0,13% 0/150 18.

Po voľbách 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Politická strana AZEN sa po volebnom neúspechu, keď stranu vo voľbách do NR SR 2010 podporilo iba 3325 voličov, začala rozpadávať. Ako prvý ju opustil jej podpredseda Ivan Valentovič. Za ním nasledoval samotný predseda strany Milan Urbáni a s ním aj podpredsedníčka strany Zdenka Kramplová. Ako dôvod na opustenie strany uviedli všetci traja: Odchádzame pre nekorektné správanie sa kancelára strany Mariána Ostatníka. Nie sme s ním ochotní ďalej spolupracovať, preto opúšťame stranu AZEN. Kancelár strany Marián Ostatník sa hneď deň na to vyjadril ku celej veci takto: Urbáni už nie je predsedom strany a už nie je ani členom už je to iba obyčajný dôchodca. Dokonca Ostatník podal na Urbániho aj trestné oznámenie za falšovanie úradných listín. Oni robili aj intrigy poza môj chrbát. Ostatník tvrdil že ho ešte pred voľbami chceli zbaviť možnosti kandidovať na poslanca na údajnom sneme ktorý sa mal konať 9.marca 2010. Strana AZEN bola rozpustená v októbri 2010. Zároveň po jej rozpustení z AZENU vznikla nová strana a to Strana zelených. Vtedy už bývali predseda AZENu prestúpil do STRANY MODERNÉHO SLOVENSKA a od roku 2012 až doteraz je jej predsedom.

Predstavitelia strany AZEN[upraviť | upraviť zdroj]

Predsedovia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Urbáni (2009 – 2010)
  • Marián Ostatník (2010 – 2010)

Podpredsedovia[upraviť | upraviť zdroj]