Aak (loď)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aak na rieke Ruhr.

Aak alebo ak [1] je dlhá riečna nákladná loď s plochým dnom a bez väzu (resp. so širokým väzom) určená na prepravu hromadného nákladu (napr. vína), ktorá sa vyskytovala v minulosti (od vrcholného stredoveku) v Porýní (Rýn, Ruhr, Mosela) a dnes už len na dolnom Rýne. V minulosti mohla mať niekedy aj plachty a ohnuté bočné steny, dnes už má len rovné bočné steny a je to takmer výlučne len vlečená loď. V holandčine slovo aak znamená okrem spomenutého typu lode aj určitý typ malých lodí alebo všeobecne veslicu. Vo Frízsku má slovo aak iný význam - znamená (vnútrozemskú alebo námornú) rybársku loď, prípadne menej často obytnú loď (archu) či vlečenú loď. [2][3][4][1]


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b ak. In: ŠALING, Samo; IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; MANÍKOVÁ, Zuzana. Veľký slovník cudzích slov. 2. revid. a dopl. vyd. Bratislava-Veľký Šariš : SAMO, 2000. ISBN 80-967524-6-4. S. 41.
  2. Aake und Schelche, Tauer und Tjalken - Eine Fibel zur Rheinschiffahrt - VON WILHELM KNIPPLER [online]. kreis-ahrweiler.de, [cit. 2018-04-08]. Dostupné online.
  3. AAK I. In: Woordenboek der Nederlandsche Taal dostupné online
  4. aak. In: Woordenboek der Friese taal dostupné online