Aak (loď)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aak na rieke Ruhr

Aak alebo ak [1] je dlhá riečna nákladná loď[2] s plochým dnom a bez väzu (resp. so širokým väzom) určená na prepravu hromadného nákladu (napr. vína), ktorá sa vyskytovala v minulosti (od vrcholného stredoveku) v Porýní (Rýn, Ruhr, Mosela) a dnes už len na dolnom Rýne.

V minulosti mohla mať niekedy aj plachty a ohnuté bočné steny, dnes už má len rovné bočné steny a je to takmer výlučne len vlečená loď. V holandčine slovo aak znamená okrem spomenutého typu lode aj určitý typ malých lodí alebo všeobecne veslicu. Vo Frízsku má slovo aak iný význam - znamená (vnútrozemskú alebo námornú) rybársku loď, prípadne menej často obytnú loď (archu) či vlečenú loď. [3][4][5][1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b ak. In: ŠALING, Samo; IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; MANÍKOVÁ, Zuzana. Veľký slovník cudzích slov. 2. revid. a dopl. vyd. Bratislava-Veľký Šariš : SAMO, 2000. ISBN 80-967524-6-4. S. 41.
  2. PAULIČKA, Ivan (a kol.). Všeobecný encyklopedický slovník A-F. [s.l.] : Ottovo nakladatelství, s.r.o., 2005. ISBN 80-7181-618-3.
  3. Aake und Schelche, Tauer und Tjalken - Eine Fibel zur Rheinschiffahrt - VON WILHELM KNIPPLER [online]. kreis-ahrweiler.de, [cit. 2018-04-08]. Dostupné online.
  4. AAK I. In: Woordenboek der Nederlandsche Taal dostupné online
  5. aak. In: Woordenboek der Friese taal dostupné online