Aasivissuit – Nipisat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Aasivissuit – Nipisat. Inuit Hunting Ground between Ice and Sea*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Aasivissuit – Nipisat
Štát Dánsko Dánsko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá v
Identifikačné č. 1557
Región** Európa a Severná Amerika
História zápisu
Zápis 2018  (42. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Aasivissuit – Nipisat, inuitské lovecké územie medzi ľadom a morom, je lokalita svetového kultúrneho dedičstva UNESCO nachádzajúca sa vo východnej časti Grónska, v regióne Qeqqata,[1] za polárnym kruhom.

Jej rozloha je 4 178 km² a má pretiahnutý tvar dlhý 235 km a široký 20 km tiahnúci sa v smere od západu (otvorené more a fjord Ikertooq) k východu (Grónsky ľadovec).[1] Územie je výnimočné okrem iného archeologickým náleziskami dokumentujúcimi ľudskú prítomnosť už po 4 200 rokov.[2]

Ústie fjordu Ikertooq

Ide o kultúrnu krajinu v ktorej sa zachovali pozostatky a artefakty spojené s lovom suchozemských, i morských zvierat, sezónnou migráciou ľudí,[1] kultúrnym dedičstvom závislým od klimatických podmienok, ale aj navigáciou a medicínou. Zachovali sa tu pozostatky veľkých domov obývaných cez zimné obdobie a dôkazy o love soba polárneho,[3] rovnako ako archeologické náleziská z inuitských kultúr.[1][3]

Kultúrna krajina zahŕňa sedem kľúčových archeologických nálezísk (Aasivissuit, Itinnerup tupersuai, Saqqarliit, Sarfannguit, Arajutsisut, Innap nuua, Nipisat).[4] Celé územie vydáva svedectvo o odolnosti ľudských kultúr v regióne a ich tradíciách sezónnej migrácie.

V roku 2018 bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d Aasivissuit – Nipisat. Inuit Hunting Ground between Ice and Sea [online]. UNESCO, [cit. 2018-07-06]. Dostupné online. (angicky)
  2. UNESCO verdensarvsområde [online]. Quqqata, [cit. 2018-08-07]. Dostupné online. (dánsky)
  3. a b Jens Fog Jensen. Aasivissuit – Nipisat Inuit jagtområde mellem indlandsis og hav [online]. [Cit. 2018-07-06]. Dostupné online. Archivované 2019-01-29 z originálu. (dánsky)
  4. Nomination of for inclusion on the World Heritage List; Aasivissuit – Nipisat for inclusion on the World Heritage; Management Plan ANNEX 2: Management Plan [online]. UNESCO, [cit. 2018-08-07]. Dostupné online. (anglický)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aasivissuit – Nipisat na českej Wikipédii.