Abdéra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ruiny starovekého mesta Abdéra.

Abdéra bola grécka kolónia v Trácii, prístavné mesto na severnom pobreží Egejského mora, neďaleko ústia rieky Nestos, oproti ostrovu Thasos. Mestu podliehal rovnomenný mestský štát.

Kolónia bola založená okolo roku 650 pred Kr.[1] Bola rodiskom Démokrita a Prótagora; niektorí uvádzajú, že sa tam narodil aj Leukippos z Miléta. Abdéra bola významný grécky prístav, člen Aténskeho námorného spolku, opakovane vo vojnách zničená a niekoľkokrát obnovená.[1] Vnútorné zriadenie mesta podliehalo striedavým premenám demokratického a oligarchického zamerania.

Pre zaostalosť obyvateľov si mesto vyslúžilo (azda už v 5. stor. pred Kr.) povesť antického Kocúrkova (pozri: abderita). Neskôr nemecký osvietenský spisovateľ Christoph Martin Wieland použil Abdéru na zobrazenie malomestského šosáctva zaobaleného do zdanlivo antického rúcha vo svojom románe Die Abderiten. Eine sehr wahrscheinliche Geschichte (doslova „Abderčania. Veľmi pravdepodobný príbeh“, 1774; po slovensky nevyšlo, česky ako Příběh Abdéřanů v roku 1958).[2] Do Abdéry zasadili dej svojej hry „Osel a stín“ aj Jan Werich a Jiří Voskovec.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Abdéra. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 19.
  2. Příběh Abdéřanů / Wielands Gesammelte Schriften [online]. DatabazeKnih.cz, [cit. 2011-12-29]. Dostupné online. (česky)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]