Adolfo Suárez

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Adolfo Suárez
Adolfo Suárez
Adolfo Suárez, podpis
Predseda vlády Španielska
V úrade
5. júl 1976 – 26. február 1981
Predchodca Fernando de Santiago y Díaz Leopoldo Calvo-Sotelo Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoAdolfo Suárez González
Narodenie25. september 1932
Cebreros, Španielsko
Úmrtie23. marec 2014 (81 rokov)
Madrid, Španielsko
Politická stranaUnión de Centro Democratic (UDC)
Alma materUniversidad de Salamanca
Profesiaprávnik
Rodina
Manželka
María Amparo Illana Elórtegui (1961 – 2001)
Deti5
Odkazy
Spolupracuj na CommonsAdolfo Suárez
(multimediálne súbory)

Adolfo Suárez González (* 25. september 1932, Cebreros, Španielsko – † 23. marec 2014, Madrid[1]) bol španielsky pravicovo orientovaný politik, prvý demokraticky zvolený premiér Španielska po ére diktátora Francisca Franca.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Stal sa kľúčovou postavou španielskeho prechodu k demokracii, zvaného v Španielsku La Transición, hoci sám Suárez mal frankistickú minulosť. Po Francovej smrti v roku 1975 bol menovaný v roku 1976 ministerským predsedom, načo predstavil politickú reformu, ktorá predstavovala prechod k demokracii a ktorej súčasťou boli aj prvé slobodné voľby po 41 rokoch naplánované na rok 1977.
Do nich viedol pravicovú UCD (Unión de Centro Democratic) a zvíťazil, načo sa stal prvým novodobým demokraticky zvoleným premiérom. Podarilo sa mu zostaviť vládu aj po voľbách v roku 1979, ale 21. januára 1981 podal demisiu. Počas rokovaní o jeho nástupcovi vtrhol do parlamentu podplukovník Tejera a začal strieľať. Jeho pokus o vojenský prevrat sa však nevydaril a boli znovu vyhlásené demokratické voľby. Suárez pre účasť v nich založil novú stranu, CDS (Centro Democratic y Social), s ktorou však už nikdy nedosiahol také úspechy ako s UCD. Strana sa stala súčasťou tzv. Liberálnej internacionály a Suárez sa stal v roku 1989 predsedom tejto internacionály. Z politického života sa stiahol v roku 1991.

Za svoje zásluhy o španielsku demokraciu získal od kráľa Juana Carlosa I. niekoľko šľachtických titulov a v televíznej ankete bol vyhlásený za 5. najväčšieho Španiela histórie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Adolfo Suarez dies, steered Spain out of post-Franco turmoil [online]. [Cit. 2015-07-18]. Dostupné online. Archivované 2015-07-23 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Adolfo Suárez na českej Wikipédii.


Španielsky premiér
Predchádza: 19761981 Nasleduje:
Fernando de Santiago y Díaz Adolfo Suárez Leopoldo Calvo-Sotelo