Adolfo Suárez

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adolfo Suárez
Adolfo Suárez
Narodenie25. september 1932
Cebreros, Španielsko
Úmrtie23. marec 2014 (81 rokov)
Madrid, Španielsko
PodpisAdolfo Suárez, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Adolfo Suárez

Adolfo Suárez González (* 25. september 1932, Cebreros, Španielsko – † 23. marec 2014, Madrid[1]) bol španielsky pravicovo orientovaný politik, prvý demokraticky zvolený premiér Španielska po ére diktátora Francisca Franca.

Politická kariéra[upraviť | upraviť kód]

Stal sa kľúčovou postavou španielskeho prechodu k demokracii, zvaného v Španielsku La Transición, hoci sám Suárez mal francistickú minulosť. Po Francovej smrti v roku 1975 bol menovaný v roku 1976 ministerským predsedom, načo predstavil politickú reformu, ktorá predstavovala prechod k demokracii a ktorej súčasťou boli aj prvé slobodné voľby po 41 rokoch naplánované na rok 1977.
Do nich viedol pravicovú UCD (Unión de Centro Democratic) a zvíťazil, načo sa stal prvým novodobým demokraticky zvoleným premiérom. Podarilo sa mu zostaviť vládu aj po voľbách v roku 1979, ale 21. januára 1981 podal demisiu. Počas rokovaní o jeho nástupcovi vtrhol do parlamentu podplukovník Tejera a začal strieľať. Jeho pokus o vojenský prevrat sa však nevydaril a boli znovu vyhlásené demokratické voľby. Suárez pre účasť v nich založil novú stranu, CDS (Centro Democratic y Social), s ktorou však už nikdy nedosiahol také úspechy ako s UCD. Strana sa stala súčasťou tzv. Liberálnej internacionály a Suárez sa stal v roku 1989 predsedom tejto internacionály. Z politického života sa stiahol v roku 1991.

Za svoje zásluhy o španielsku demokraciu získal od kráľa Juana Carlosa I. niekoľko šľachtických titulov a v televíznej ankete bol vyhlásený za 5. najväčšieho Španiela histórie.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Adolfo Suarez dies, steered Spain out of post-Franco turmoil

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Adolfo Suárez na českej Wikipédii.