Adventúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Whispered World.

Adventúra[1] (z angl. adventure – dobrodružstvo) je žáner počítačovej hry založený hlavne na príbehu. Cieľ hry je veľmi rôznorodý, jej základom je obyčajne nejaká záhada, ktorá je počas hry postupne odhalená. Charakteristickým znakom adventúr je potreba získania určitých predmetov, ktoré sa majú použiť v správnom čase a na správnom mieste. Adventúry sa delia na textové a grafické.

Textové adventúry[upraviť | upraviť zdroj]

Patria medzi prvé adventúry vôbec. Neobsahujú žiadnu grafiku, len farebný text. Veľkým plusom tu naopak býva výborne prelínaný a pútavý príbeh. Ďalšou výhodou je dostupnosť, väčšina týchto adventúr (ak nie všetky) sú sprístupňované úplne zadarmo a ich dátový objem je minimálny.

Grafické adventúry[upraviť | upraviť zdroj]

Najviac obľúbené adventúry sú grafické. Ich hlavnou výhodou oproti textovým je grafické spracovanie (spočiatku len 2D, neskôr už 3D). Nevýhodou je cena; vzhľadom na to, že tvorba grafiky a zvuku je náročná, obvykle tieto hry vytvárajú profesionálne herné štúdiá, vzácne jednotlivci, resp. amatéri. Medzi adventúry sa zaradujú hry ako The Neverhood, Grim Fandango, séria Broken Sword, Still Life, séria Myst, Syberia a iné.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Buzássyová, Klára; Jarošová, Alexandra, edi. (2006), „adventúra“, Slovník súčasného slovenského jazyka, A – G, Bratislava: Veda, ISBN 8022409324 

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]