Affiliate marketing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Affiliate marketing (affiliate z angl. pridružiť sa) je spôsob predaja výrobkov a služieb s využitím ďalšieho sprostredkovateľa. Je to forma online reklamy, pri ktorej obchodníci ponúkajú prevádzkovateľom webov, tzv. affiliate partnerom, finančnú odmenu za privedenie návštevníka, ktorý na webových stránkach predajcu vykoná nejakú činnosť (napríklad nákup výrobku, služby, zaregistrovanie sa, niekedy stačí ak zákazník vôbec na stránku príde a pozrie si ju a pod.). V slovenčine sa affiliate marketing často označuje ako provízny predaj, ktoré nie je úplne presné, lebo odmena sa nemusí vždy vyplácať len za sprostredkovanie predaja, ale aj za inú činnosť.

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Sprostredkovateľ za pomoci vlastnej reklamy, vlastnej web stránky, inzercie a pod. priláka klienta, ktorý prejde na stránku obchodníka, niečo si kúpi, zarezervuje alebo sa na ňu iba pozrie - systémy dokážu vyhodnocovať reálny záujem zákazníka, napr. ako hlboko do štruktúry stránky sa klient vnoril, na ktoré položky klikal a pod. Vedia zaregistrovať aj opakujúce sa príchody klienta. Systém zaznamenáva z ktorej sprostredkovateľskej stránky sa klient na stránku predajcu dostal a na základe týchto informácií prirátavajú sprostredkovateľovi body, ktoré sa po čase dajú premeniť na peniaze. Podobne, ak si klient niečo u obchodníka objednal (a na stránku sa dostal od sprostredkovateľa) dostáva sprostredkovateľ od obchodníka províziu.

Niektoré web stránky (najčastejšie tzv. e-shopy) vytvárajú virtuálne obchodné stránky, ktoré sa tvária akoby patrili sprostredkovateľovi, ale tovar, ktorý sa predáva sa v skutočnosti nachádza u obchodníka. Obchodník preberie objednávku, dodá tovar (v mene sprostredkovateľa), zinkasuje peniaze a pripíše sprostredkovateľovi províziu. Sprostredkovateľ je zodpovedný za riadenie obchodnej politiky (pridaná marža), reklama a propagovanie vlastnej stránky a lákanie zákazníka na ňu.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Affiliate marketing je v súčasnej dobe okrem predaja fyzických produktov cez e-shopy takisto veľmi často využívaný najmä pri predaji produktov nehmotného charakteru a služieb s vysokou pridanou hodnotou, ktoré sa ľahko predávajú cez Internet. Ide napríklad o online tréningové programy, softvér, hry, elektronické knihy, hudbu a v neposlednom rade aj sprostredkovanie služieb v oblasti financií (získanie záujemcu o poistenie či pôžičku).

Výhody[upraviť | upraviť zdroj]

Affiliate marketing sa teší veľkej obľube aj u veľkých etablovaných firiem, ktoré dokážu správnou výškou odmien motivovať veľké množstvo sprostredkovateľov, ktorí následne odporúčajú a ponúkajú ich produkty. Tento biznis model je veľmi výhodný najmä v branžiach s vysokou konkurenciou, firmy týmto spôsobom dokážu efektívne získať množstvo zákazníkov za relatívne nižšie náklady . Je to preto, lebo sprostredkovatelia majú priamy prístup k ich potenciálnym zákazníkom. Sprostredkovatelia sú zvyčajne majitelia etablovaných webových stránok, na ktorú prichádza množstvo čitateľov, ktorí sú zároveň potenciálni cieľoví zákazníci.

Affiliate software[upraviť | upraviť zdroj]

Ak chcete spustiť vlastnú Affiliate reklamnú kampaň máte dve možnosti. Buď sa registrujete do už existujúcej Affiliate siete ktorá združuje viaceré affiliate kampane alebo si vybudujete vlastnú affiliate kampaň, prípadne celú sieť. K vybudovaniu vlastnej Affiliate kampane alebo siete potrebujete affiliate software, ktorý sleduje kliknutia na reklamné bannery a priradzuje k nim konverzie.

Na Slovensku sa zvykne používať affiliate software AffilPie vytvorený slovenskými vývojármi. Obľúbeným riešením v česku je zas systém Affilbox.

Oba systémy ponúkajú podobnú funkcionalitu, odlišujú sa hlavne cenou. Systém AffilPie je dostupný zhruba za polovičnú cenu.