Agar.io

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agar.io
Agar.io Mothercell.jpg
Základné informácie
VydavateľMiniclip (mobilná verzia)
EngineJavaScript, C++
Dátum vydaniawebová hra
28. apríla 2015[1]
Android, iOS
8. júla 2015
Žánerstrategická, akčná
Módmultiplayer
Platformawebová hra, Android, iOS
Ďalšie odkazy
Web stránka hryhttps://agar.io

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Agar.io je multiplayerová webová hra vytvorená Matheusom Valadaresom. Meno tejto hry je odvodené od látky agar. Hra je naprogramovaná v programovacom jazyku JavaScript a C++.

História hry[upraviť | upraviť zdroj]

Hra bola vydaná 28. apríla 2015. Mala úspech a čoskoro sa zaradila medzi 1000 najnavštevovanejších internetových stránok. V júli roka 2015 bola vytvorená aj mobilná verzia.

Agar.io bolo veľmi populárne v Turecku počas volieb v júni 2015. Niektoré turecké politické strany dokonca použili logo hry na svojich volebných plagátoch ako symbol podpory.

Princíp hry[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sa nachádzajú štyri módy. Tie si hráč, spolu s menom, môže vybrať na predvolenej obrazovke.

Základný mód[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč na začiatku ovláda malú guľôčku. Cieľom všetkých hráčov je sa zväčšiť na toľko, aby boli najväčší na serveri. Toho môžu docieliť zbieraním agaru (malé nehýbajúce sa guličky) alebo pohltením ostatných hráčov. Čím je hráč väčší, tým pomalšie sa pohybuje. Na mape sa tiež nachádzajú vírusy (zelená ozubené kolesá), do ktorých sa hráč môže schovať. Pokiaľ je však hráčova guľa väčšia ako vírus, tak sa hráčova guľa rozdelí na malé guličky. V pravom hornom rohu obrazovky je tabuľka s desiatimi menami najväčších hráčov na serveri. Vírusy sa dajú "nakŕmiť" hráčmi a pri dostatočnom nakrmení sa rozmnožia nezadržatelným výstrelom, čo hráči využívaju na oslabenie velkých buniek/hráčov ak ich rozmnožený vírus zasiahne.

Párty[upraviť | upraviť zdroj]

Nijako sa nelíši od základného módu, ale môže tu hráč hrať s priateľmi, ktorých si cez špeciálnu URL adresu pozve.

Tímová hra[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči sú na začiatku rozdelení do troch tímov - červení, zelení a modrí. Cieľom hráča je, aby jeho tím čo najdlhšie víťazil.

Experimental[upraviť | upraviť zdroj]

Tu sa experimentujú nové veci, aby sa zistilo či sa hráčom páči. Ak vývojári dostanú pozitívnu odozvu, pridajú novú vec do základného módu.

Ovládanie[upraviť | upraviť zdroj]

Smer pohybu gule sa ovláda pomocou pohybu myši. Stlačením klávesy medzerník sa môže hráč rozdeliť a zaútočiť tak na nepriateľov. Klávesou W hráč môže vyhodiť do priestoru malú guľu, ktorú potom nemôže ovládať, ale môže poslúžiť ako návnada.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IRMAK, Şafak. İnternetin Yeni Çılgınlığı: Agar.io [online]. webtekno.com, 5 yıl önce, [cit. 2021-03-29]. Dostupné online. (po turecky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Agar.io

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Agar.io na českej Wikipédii.