Akrylová farba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Akrylová farba je farba používaná v umeleckej maľbe a stavebníctve. Ide o disperznú farbu na báze polyakrylovej živice a zmesi pigmentov, pričom je na vodnej báze, čo je jej hlavná výhoda.

Akrylová farba sa v čerstvom dá riediť vodou, v zaschnutom stave je voči vode odolná. Vhodná na maľbu na papier, kartón, drevo alebo plátno. Trvanlivosť: podľa prostredia, cca 30-50 rokov. Veľké uplatnenie má v stavebníctve na úpravu a ochranu omietky, betónu, sadrokartónu. Akrylové farby je možné tónovať pigmentmi.

Technické vlastnosti akrylových farieb sú podobné ako pri olejových farbách, ale na riedenie akrylových farieb a vymývanie štetcov je potrebná len voda. Zároveň majú tú vlastnosť, že rýchlejšie vysychajú. Po zaschnutí sú maľby odolné voči vode a neotierajú sa. Na rozdiel od olejovej farby sa nemení a dá sa rozriediť až na priesvitnú.

Niektorí výrobcovia (a to nielen pri akrylových farbách) rozlišujú tzv. študijné (študentské, školské) a umelecké (profesionálne, majstrovské) farby. Odlišujú sa úrovňou kvality a pochopiteľne aj cenou. Dá sa povedať, že tzv. štúdiová kvalita farieb je pre začínajúcich amatérov vyhovujúca. Zväčša je lepšie investovať do kvalitnejších farieb, aby sa predišlo sklamaniu z lacných farieb, vlastnosti ktorých nemusia zodpovedať potrebám používateľa. Niektorí výrobcovia vyrábajú farby s rôznymi „efektmi“, ako sú napr. farby dúhové (iridiscentné), svetielkujúce (fluoreskujúce), metalické (s prímesou práškového kovu), s prímesou piesku alebo lesklé.