Akrylová farba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Akrylová farba je farba používaná v umeleckej maľbe a stavebníctve. Ide o disperznú farbu na báze polyakrylových živíc a zmesi pigmentov, pričom je založená na vodnej báze, čo je jej hlavná výhoda.

Akrylová farba je v čerstvom stave riediteľná vodou, v zaschnutom stave je vodeodolná. Vhodná na maľbu na papier, kartón, drevo alebo plátno. Trvanlivosť: podľa prostredia, cca 30 – 50 rokov. Veľké uplatnenie má v stavebníctve na úpravu a ochranu omietok, betónu, sadrokartónu. Akrylové farby je možné tónovať pigmentami.

Technické vlastnosti akrylových farieb sú podobné olejovým farbám, ale na riedenie akrylových farieb a vymývanie štetcov je potrebná len voda. Zároveň majú tú vlastnosť, že rýchlejšie vysychajú. Po zaschnutí sú maľby odolné voči vode a neotierajú sa. Na rozdiel od olejovej farby sa nemení a možno ju rozriediť až na priesvitnú.

Niektorí výrobcovia (a to nielen pri akrylových farbách) rozlišujú tzv. študijné (študentské, školské) a umelecké (profesionálne, majstrovské) farby. Líšia sa úrovňou kvality a pochopiteľne i cenou. Dá sa povedať, že tzv. štúdiová kvalita farieb je pre začínajúcich amatérov vyhovujúca. Zväčša je lepšie investovať do kvalitnejších farieb, aby sa predišlo sklamaniu z lacných farieb, ktorých vlastnosti nemusia zodpovedať. Niektorí výrobcovia vyrábajú farby s rôznymi „efektami“, ako sú napr. farby iridiscentné (dúhové), fluoreskujúce (svetielkujúce), metalické (s prímesou práškového kovu), s prímesami piesku alebo lesklé.