Alan García

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alan García Pérez Gabriel Ludwig
Alan García
peruánsky politik

Narodenie 23. máj 1949 (66 rokov)

Alan García Pérez Gabriel Ludwig (* 23. máj 1949) je peruánsky politik, líder stredoľavicovej politickej strany APRA, od roku 2006 slúži druhé volebné obdobie ako peruánsky prezident. Prvýkrát slúžil ako peruánsky prezident už v rokoch 19851990.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v r. 1949 v Lime a vyštudoval právo a politológiu. V 70. rokoch žíl niekoľko rokov v Paríži, kde vyštudoval ešte sociológiu. V r. 1978 sa vrátil do Peru a začal sa aktivizovať v stredoľavicovej politickej strane APRA (Alianza Popular Revolucionaria Americana).

V r. 1985 vyhráva za túto stranu prezidentské voľby a vo veku 36 rokov sa tak stáva najmladším prezidentom v regióne. García mal spočiatku medzi verejnosťou pomerne veľkú obľubu a snažil sa riešiť zlú ekonomickú situáciu peruánskeho obyvateľstva znárodňovaním bánk a poisťovní. Narazil však na nevôľu Medzinárodného menového fondu, dostal tak krajinu do medzinárodnej finančnej izolácie, inflácia počas jeho vlády extrémne narástla a počet Peruáncov žijúcich v biede sa ešte zvýšil.

Ekonomické turbulencie prehĺbili sociálne napätie v Peru a čiastočne prispeli k vzostupu militantnej maoistickej organizácie Svetlý chodník, ktorá sa pokúšala prevziať nad krajinou moc. Boj proti tejto organizácii nebol pre Garciu veľmi úspešný a navyše mu privodil viacero obvinení z porušovania ľudských práv. Počas jeho vlády došlo k mnohým politickým vraždám, stovkám zmiznutí a bezpečnostné sily spáchali v odľahlých regiónoch krajiny viacero veľkých masakrov civilného obyvateľstva. Osobný podiel Garciu na týchto zločinoch nie je celkom jasný a dodnes sa vyšetruje. Je však dokázané, že Garcia nariadil masaker vyše 200 zajatých členov Svetlého chodníka po potlačení ich vzbury vo väzniciach Lurigancho, El Fronton a Santa Barbara v roku 1986.

Po opustení prezidentského kresla v r. 1990 Garciu novozvolený prezident Alberto Fujimori obvinil s korupcie a po Fujimorovom upevnení moci v r. 1992 (pri tzv. autoprevrate) bol Garcia nútení odísť do exilu v Kolumbii a neskôr do Francúzska. Späť do Peru sa vrátil až po Fujimorovej rezignácii v r. 2001 a následne sa vo voľbách neúspešne uchádzal o prezidentské kreslo proti Alejandrovi Toledovi.

Garcia opätovne kandidoval v prezidentských voľbách v r. 2006, tentokrát s 53% hlasov zvíťazil nad protikandidátom Ollantom Humalom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]