Alan García

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Alan García Pérez Gabriel Ludwig
peruánsky politik
peruánsky politik
Narodenie23. máj 1949 (69 rokov)
PodpisAlan García, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkaalanperu.com
CommonsSpolupracuj na Commons Alan García

Alan García Pérez Gabriel Ludwig (* 23. máj 1949) je peruánsky politik, líder stredoľavicovej politickej strany APRA, od roku 2006 slúži druhé volebné obdobie ako peruánsky prezident. Prvýkrát slúžil ako peruánsky prezident už v rokoch 19851990.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v r. 1949 v Lime a vyštudoval právo a politológiu. V 70. rokoch žíl niekoľko rokov v Paríži, kde vyštudoval ešte sociológiu. V r. 1978 sa vrátil do Peru a začal sa aktivizovať v stredoľavicovej politickej strane APRA (Alianza Popular Revolucionaria Americana).

V r. 1985 vyhráva za túto stranu prezidentské voľby a vo veku 36 rokov sa tak stáva najmladším prezidentom v regióne. García mal spočiatku medzi verejnosťou pomerne veľkú obľubu a snažil sa riešiť zlú ekonomickú situáciu peruánskeho obyvateľstva znárodňovaním bánk a poisťovní. Narazil však na nevôľu Medzinárodného menového fondu, dostal tak krajinu do medzinárodnej finančnej izolácie, inflácia počas jeho vlády extrémne narástla a počet Peruáncov žijúcich v biede sa ešte zvýšil.

Ekonomické turbulencie prehĺbili sociálne napätie v Peru a čiastočne prispeli k vzostupu militantnej maoistickej organizácie Svetlý chodník, ktorá sa pokúšala prevziať nad krajinou moc. Boj proti tejto organizácii nebol pre Garciu veľmi úspešný a navyše mu privodil viacero obvinení z porušovania ľudských práv. Počas jeho vlády došlo k mnohým politickým vraždám, stovkám zmiznutí a bezpečnostné sily spáchali v odľahlých regiónoch krajiny viacero veľkých masakrov civilného obyvateľstva. Osobný podiel Garciu na týchto zločinoch nie je celkom jasný a dodnes sa vyšetruje. Je však dokázané, že Garcia nariadil masaker vyše 200 zajatých členov Svetlého chodníka po potlačení ich vzbury vo väzniciach Lurigancho, El Fronton a Santa Barbara v roku 1986.

Po opustení prezidentského kresla v r. 1990 Garciu novozvolený prezident Alberto Fujimori obvinil s korupcie a po Fujimorovom upevnení moci v r. 1992 (pri tzv. autoprevrate) bol Garcia nútení odísť do exilu v Kolumbii a neskôr do Francúzska. Späť do Peru sa vrátil až po Fujimorovej rezignácii v r. 2001 a následne sa vo voľbách neúspešne uchádzal o prezidentské kreslo proti Alejandrovi Toledovi.

Garcia opätovne kandidoval v prezidentských voľbách v r. 2006, tentokrát s 53% hlasov zvíťazil nad protikandidátom Ollantom Humalom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]