Alan García

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alan García
peruánsky politik a exprezident
peruánsky politik a exprezident
Rod. menoAlan Gabriel Ludwig García Pérez
Narodenie23. máj 1949
Lima, Peru
Úmrtie17. apríl 2019 (69 rokov)
Lima, Peru
PodpisAlan García, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alan García

Alan García Pérez Gabriel Ludwig (* 23. máj 1949, Lima, Peru – † 17. apríl 2019, Lima[1]) bol peruánsky politik, líder stredoľavicovej politickej strany APRA, od roku 2006 slúži druhé volebné obdobie ako peruánsky prezident v rokoch 1985 - 1990 a 2006 - 2011.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Lime a vyštudoval právo a politológiu. V 70. rokoch žil niekoľko rokov v Paríži, kde vyštudoval ešte sociológiu. V r. 1978 sa vrátil do Peru a začal sa aktivizovať v stredoľavicovej politickej strane APRA (Alianza Popular Revolucionaria Americana).

V r. 1985 vyhral za túto stranu prezidentské voľby a vo veku 36 rokov sa tak stal najmladším prezidentom v regióne. Zo začiatku mal u verejnosti pomerne veľkú obľubu a snažil sa riešiť zlú ekonomickú situáciu peruánskeho obyvateľstva znárodňovaním bánk a poisťovní. Narazil však na nevôľu Medzinárodného menového fondu, dostal tak krajinu do medzinárodnej finančnej izolácie, inflácia počas jeho vlády extrémne narástla a počet Peruáncov žijúcich v biede sa ešte zvýšil.

Ekonomické turbulencie prehĺbili sociálne napätie v Peru a čiastočne prispeli k vzostupu militantnej maoistickej organizácie Svetlý chodník, ktorá sa pokúšala prevziať nad krajinou moc. Boj proti tejto organizácii nebol pre Garciu veľmi úspešný a navyše mu privodil viacero obvinení z porušovania ľudských práv. Počas jeho vlády došlo k mnohým politickým vraždám, stovkám zmiznutí a bezpečnostné sily spáchali v odľahlých regiónoch krajiny viacero veľkých masakrov civilného obyvateľstva. Osobný podiel Garciu na týchto zločinoch nie je celkom jasný a dodnes sa vyšetruje. Je však dokázané, že Garcia nariadil masaker vyše 200 zajatých členov Svetlého chodníka po potlačení ich vzbury vo väzniciach Lurigancho, El Fronton a Santa Barbara v roku 1986.

Po opustení prezidentského kresla v r. 1990 ho novozvolený prezident Alberto Fujimori obvinil z korupcie a po Fujimorovom upevnení moci v r. 1992 (pri tzv. autoprevrate) bol Garcia nútený odísť do exilu v Kolumbii a neskôr do Francúzska. Späť do Peru sa vrátil až po Fujimorovej rezignácii v r. 2001 a následne sa vo voľbách neúspešne uchádzal o prezidentské kreslo proti Alejandrovi Toledovi.

Opätovne kandidoval v prezidentských voľbách v r. 2006, tentokrát s 53% hlasov zvíťazil nad protikandidátom Ollantom Humalom.

Vo svojom druhom období priviedol Peru k sedempercentnému rastu HDP. Mal blízko najmä k brazílskemu prezidentovi Lula da Silvovi. Napísal aj rad kníh.

Bol obvinený z brania úplatkov od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht. Keď ho 17. apríla 2019 prišla zatknúť polícia, strelil sa do krku. Na následky zranenia zomrel toho dňa v limskej nemocnici.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Peru's ex-President Alan García shoots himself before arrest [online]. BBC News, 2019-04-17, [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Alan García

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]