Alan MacDiarmid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Alan MacDiarmid
Alan MacDiarmid
novozélandský chemik

Narodenie 14. apríl 1927
Masterton, Nový Zéland
Úmrtie 7. február 2007 (79 rokov)
Philadelphia, USA

Alan Graham MacDiarmid (* 14. apríl 1927, Masterton, Nový Zéland – † 7. február 2007, Philadelphia, USA) bol novozélandský chemik. V roku 2000 získal spolu s Alanom Heegerom a Hidekim Širakawom Nobelovu cenu za chémiu za objav a vývoj vodivých polymérov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

MacDiarmid sa narodil v novozélandskom Mastertone. Jeho rodina bola relatívne chudobná a Veľká hospodárska kríza taktiež sťažovala jeho život. Keď mal MacDiarmid 10 rokov, začal sa zaujímať o chémiu vďaka knihám starého otca. Svoje poznatky ďalej rozvíjal požičiavaním si kníh z knižnice. Neskôr študoval a pracoval ako asistent na chemickom oddelení Victoria University vo Wellingtone.

V roku 1951 spromoval s najvyšším ohodnotením a získal Fulbrightovo štipendium na štúdium na Univerzite vo Wisconsine pre titul Ph.D., ktorý nakoniec získal v roku 1953. Neskôr pracoval na „School of Chemistry“ (Škola chémie) na Univerzite v St. Andrews, Pensylvánskej univerzite a na Texaskej univerzite v Dallase. MacDiarmidov inštitút pre vyspelé materiály a nanotechnológiu na Victoria University je pomenovaný po ňom.

V roku 2001 bol ocenený najvyšším ocenením Nového Zélandu, Order of New Zealand.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]