Alan MacDiarmid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Alan MacDiarmid
novozélandský chemik
Alan MacDiarmid
Narodenie14. apríl 1927
Masterton, Nový Zéland
Úmrtie7. február 2007 (79 rokov)
Philadelphia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alan MacDiarmid

Alan Graham MacDiarmid (* 14. apríl 1927, Masterton, Nový Zéland – † 7. február 2007, Philadelphia, USA) bol novozélandský chemik. V roku 2000 získal spolu s Alanom Heegerom a Hidekim Širakawom Nobelovu cenu za chémiu za objav a vývoj vodivých polymérov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

MacDiarmid sa narodil v novozélandskom Mastertone. Jeho rodina bola relatívne chudobná a Veľká hospodárska kríza taktiež sťažovala jeho život. Keď mal MacDiarmid 10 rokov, začal sa zaujímať o chémiu vďaka knihám starého otca. Svoje poznatky ďalej rozvíjal požičiavaním si kníh z knižnice. Neskôr študoval a pracoval ako asistent na chemickom oddelení Victoria University vo Wellingtone.

V roku 1951 spromoval s najvyšším ohodnotením a získal Fulbrightovo štipendium na štúdium na Univerzite vo Wisconsine pre titul Ph.D., ktorý nakoniec získal v roku 1953. Neskôr pracoval na „School of Chemistry“ (Škola chémie) na Univerzite v St. Andrews, Pensylvánskej univerzite a na Texaskej univerzite v Dallase. MacDiarmidov inštitút pre vyspelé materiály a nanotechnológiu na Victoria University je pomenovaný po ňom.

V roku 2001 bol ocenený najvyšším ocenením Nového Zélandu, Order of New Zealand.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]