Albano Carrisi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albano Carrisi
Al bano carrisi 11.jpg
Základné informácie
Rodné meno Albano Carrisi
Narodenie 20. máj 1943 (79 rokov)
Cellino San Marco, Taliansko
Pôsobenie Spevák-skladateľ
Žáner Pop
Hrá na nástrojoch spev
Roky pôsob. 1966 – súčasnosť
Súvisiace
články
Al Bano & Romina Power
Webstránka albanocarrisi.eu

Albano Carrisi (* 20. máj 1943, Cellino San Marco) je taliansky spevák, herec a vinár. Jeho umelecké meno je Al Bano alebo Al Bano Carrisi.

Narodil sa v mestečku Cellino San Marco, v apulskej provincii Brindisi, kde stále žije. Jeho matka ho pomenovala Albano, pretože keď sa za druhej svetovej vojny narodil, jeho otec bojoval v Albánsku v talianskej armáde. Debutoval v roku 1966 ako spevák, na festivale delle Rose a v televízii. Čoskoro nato začal hudobnú spoluprácu s Rominou Power (dcéra amerického herca Tyrona Powera), ktorú si vzal v roku 1970. Spievali ako duo Al Bano & Romina Power takmer tridsať rokov, ich pesničky boli populárne najmä v Taliansku, Rakúsku, Francúzsku, Španielsku, Rumunsku, Nemecku a vo východnej Európe. Po prvom hite „Sharazan“ sa v roku 1982 zúčastnili na festivale v San Reme s piesňou „Felicità“, ktorá skončila druhá. Prvú cenu vyhrali v roku 1984 s piesňou „Ci sarà“. Medzi ich najväčšie hity patria: „Nostalgie canaglia“ a „Libertà!“.

Al Bano sa v roku 1996 vydal na sólovú dráhu a v roku 1999 sa s Rominou Power rozviedol. V roku 2000 sa Al Bano vrátil na pódium Eurovízie. Počas kariéry predal viac ako 165 miliónov albumov po celom svete.

S Rominou Power má syna (Yari) a tri dcéry. (Ylenia, Cristel a Romina Jr) Al Bano má ešte jedného syna (Albano Giovanni) a jednu dcéru (Jasmine Caterina) z nemanželského vzťahu s herečkou Loredana Lecciso, ktorý sa v roku 2005 rozpadol.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Albano Carrisi na českej Wikipédii.