Albert Fuchs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albert Fuchs
slovenský fyzik
Narodenie8. apríl 1808,
Levoča, Slovensko
Úmrtie1894
Bratislava, Slovensko

Albert Fuchs (* 8. apríl 1808, Levoča – † 1894, Bratislava) bol slovenský fyzik.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Levoči. Študoval na evanjelických lýceách v Levoči a v Bratislave, prírodné vedy na univerzite vo Viedni a matematiku v Göttingene, kde v tej dobe prednášal aj C. F. Gauss. Istý čas študoval aj v Jene.
Po absolvovaní štúdií pôsobil ako profesor na evanjelických školách–lýceách, krátko v Banskej Štiavnici, v r. 18381846 v Prešove a 1846 – 1876 v Bratislave. Jeho učebnica fyziky Természettan elemei (Košice 1845, 2. vyd. Pešť 1854) patrila k najkvalitnejším, ktoré sa na Slovensku používali v polovici 19. storočia.
Bol jedným z najaktívnejších prednášateľov Bratislavského lekársko-prírodovedného spolku a väčšinu zo svojich prednášok zameraných najmä na fyziku, ale aj na inú prírodovednú problematiku, uverejnil v spolkových ročenkách. Osobitne zaujímavé sú z nich jeho prednášky o termike (vydané aj samostatne, Bratislava 1858), v ktorých rozoberá aj ekvivalenciu rôznych druhov energií.
Zomrel v r. 1894 v Bratislave.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Záznam o narodení a krste v matrike evanjelického zboru v Levoči; záznam číslo 29; pokrstený ako Albert August Fuchs 
  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.