Alef

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hebrejský alef napísaný pomocou bezpätkového písma a pomocou pätkového písma (sprava doľava)

Alef (hebr. אלף‎, symbol א) je prvé písmeno hebrejského písma. Zároveň je to aj prvé písmeno príbuzného fenického písma, kde má však podobu . Ekvivalentom v príbuznom arabskom písme je písmeno alif (podoba ا) a v sýrskom álaf (podoba ܐ).

Alef je príbuzné s gréckym písmenom alfa, ktoré sa vyvinulo z fenického alefu, a ktoré je naopak predkom písmena A z latinky a písmena А z cyriliky.

Predpokladá sa, že alef samotný sa vyvinul zo západosemitského výrazu pre „vola“ a jeho podoba že vznikla z protosinajského písmena odvodeného z egyptského hieroglyfu pre hlavu vola:

F1

Využitie v hebrejčine[upraviť | upraviť zdroj]

Zvukovou podobou písmena v klasickej hebrejčine bol ráz (IPA[ʔ]), čo sa obyčajne prepisuje ako ʾ (Unicode znak U+02BE). V modernej hebrejčine môže reprezentovať aj ráz, ale používa sa aj v situácii, kedy sám o sebe nereprezentuje žiadny zvuk, ten je potom daný len pridruženou samohláskou.

V rámci systému hebrejských číslic aj v rámci gematrie má hodnotu 1, použitý na začiatku zápisu letopočtu židovského kalendára má význam 1000 (napríklad א'תשנ"ד je zapísané arabskými číslicami 1754).

Využitie v matematike[upraviť | upraviť zdroj]

V teórii množín sa alef používa na označenie funkcie Alef, ktorá ordinálnemu číslu priradí kardinálne číslo predstavujúce -tú najmenšiu nekonečnú mohutnosť.

Reprezentácia v počítači[upraviť | upraviť zdroj]

V syntaxi typografickom systéme LaTeX (a teda aj pri vkladaní matematických vzorcov napríklad do MediaWiki) možno alef zapísať pomocou príkazu \aleph.

Unicode číslo U+05D0
Meno v unicode HEBREW LETTER ALEF
HTML א
číslo v kódovania ISO 8859-8 0xe0

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alef na českej Wikipédii.