Aleksander Kwaśniewski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aleksander Kwaśniewski
bývalý poľský prezident
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski, podpis (z wikidata)
Biografické údaje
Narodenie 15. november 1954 (63 rokov)
Białogard, Poľsko
Politická strana Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odkazy
Spolupracuj na Commons Aleksander Kwaśniewski
(multimediálne súbory)

Aleksander Kwaśniewski (* 15. november 1954, Białogard, Poľsko) je poľský politik a prezident Poľska v rokoch 1995 – 2005.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine lekára. Vyštudoval ekonómiu dopravy na Gdanskej univerzite. Počas štúdia pôsobil v Socialistickom zväze poľských študentov. Ako 23 ročný vstúpil do Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PZRS), ktorej bol členom až do jej rozpustenia v roku 1990.

V rokoch 1981 – 1990 pôsobil Kwaśniewski ako novinár – šéfredaktor týždenníka ITN a denníka Sztandard Mlodych. Vo vláde Zbigniewa Messnera sa stal najmladším ministrom ako 31 ročný. Vo funkcii ministra mládeže a športu pôsobil aj vo vláde Mieczyslawa Rakowského a Tadeusza Mazowieckého. V rokoch 1988 – 1991 bol predsedom Poľského olympijského výboru.

Pri rozhovoroch za okrúhlym stolom, ktoré sa viedli pred voľbami v roku 1989, zastupoval Kwaśniewski komunistickú vládu.

Kwaśniewski stál pri vzniku sociálnej demokracie, od januára 1990 je predsedom Hlavnej rady Sociálnej demokracie Poľskej republiky (SdPR), ktorá je jadrom koaličného Zväzu demokratickej ľavice (SLD), v súčasnosti (2005) najsilnejšej politickej sily krajiny, ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách v roku 1993.

Kwaśniewski je ženatý, manželka Jolanta je majiteľkou realitnej kancelárie, majú dcéru Aleksandru.

Za najdôležitejší cieľ prezidenta v nasledujúcom funkčnom období označuje Kwaśniewski členstvo Poľska v Európskej únii a NATO a prekonanie starého rozdelenia spoločnosti na komunistov a antikomunistov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]