Alexandr Ivanovič Vvedenskij (básnik)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 00:07, 21. marec 2008, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky) ({{DEFAULTSORT:}})
Alexandr Ivanovič Vvedenskij
ruský básnik
ruský básnik
Narodenie23. november / 6. december 1904
Petrohrad, Rusko
Úmrtie20. december 1941
Charkov, Ukrajina
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alexandr Ivanovič Vvedenskij

Alexandr Ivanovič Vvedenskij (rus. Александр Иванович Введенский) (* 23. november / 6. december 1904, Petrohrad, Rusko – † 20. december 1941, Charkov, Ukrajina) bol ruský avantgardný básnik. V súčasnosti sa považuje za jedného z najdôležitejších a najoriginálnejších spisovateľov v ranom Sovietskom zväze. Ovplyvnil vývoj ruského jazyka. On sám svoje dielo označil za „ešte mocnejšiu kritiku rozumu než je tá Kantova.“

Život

V 20. rokoch bol krátku dobu predstaviteľom ruského futurizmu v Leningrade. Spoločne so svojím priateľom Daniilom Charmsom bol členom literárneho združenia DSO a filozofického krúžku Činari.

V roku 1927 sa stal významným členom dôležitého avantgardného literárneho združenia OBERIU (dosl. Združenie reálneho umenia), ktoré si dalo za cieľ „provokáciu, boj proti zdravému rozumu a priemernosti." Aby sa v sovietskom systéme dokázal uživiť, venoval sa - rovnako ako Charms - tvorbe detskej literatúry. V roku 19311932 bol po prvýkrát zadržaný kvôli podozreniu z členstva v protisovietsky naladenej skupine autorov literatúry pre deti. Počas vyšetrovania bol obvinený z toho, že do svojich nonsensových veršov ukrýva protisovietske narážky a odkazy. Po krátkom exile v Kursku sa vrátil do Leningradu a v polovici 30. rokov sa presťahoval do Charkova.

V roku 1941, počas druhej svetovej vojny, sa mu nepodarilo nasadnúť na preplnený evakuačný transport. Zostal v Charkove v nádeji, že mesto opustí ďalším vlakom a so svojou rodinou sa stretne neskôr. Namiesto toho bol zadržaný pre podozrenie z plánovania zrady a odsunutý do pracovného tábora. Počas cesty zomrel na dyzentériu, podľa niektorých správ bol zastrelený alebo vyhodený z vlaku (kvôli chorobe), snáď i oboje.

Externé odkazy