Preskočiť na obsah

Alexandr Panajotov Alexandrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexandr Panajotov Alexandrov
bulharský kozmonaut
Fotografia z roka 2013.
Fotografia z roka 2013.
Št. príslušnosťBulharsko
Narodenie1. december 1951 (72 rokov)
Omurtag, Bulharsko
Predchádzajúce zamestnaniebojový pilot
Hodnosťpodplukovník Leteckých síl Bulharska
Čas vo vesmíre9 dní 20 hodín 10 minút
Kozmonaut od1978
MisieSojuz TM-5, Mir, Sojuz TM-4
Kozmonaut do1988

Alexandr Panajotov Alexandrov (bulh. Александър Панайотов Александров; * 1. december 1951, Omurtag, Bulharsko) je bulharský kozmonaut, ktorý sa v roku 1988 na palube kozmickej lode Sojuz dostal na orbitálnu stanicu Mir.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval vysokú školu vo Varne, kde získal titul inžiniera elektrotechniky. Potom pokračoval v štúdiu na Vysokej vojenskej škole Georgi Benkovskeho. V roku 1974 sa z neho stal vojenský letec, skúšobný pilot.

V tíme kozmonautov pripravujúcich sa na lety do vesmíru v ZSSR bol od roku 1978, teda 10 rokov pred okamihom, kedy z Bajkonur odštartoval. A po absolvovaní letu z tímu odišiel späť do Bulharska.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Skafander Alexandrova

Bol druhou návštevou na sovietskej orbitálnej stanici. Z kozmodrómu Bajkonur odštartoval v sovietskej lodi Sojuz TM-5 dňa 7. júna 1988 a bol tak zapísaný ako 206. človek vo vesmíre. V trojčlennej posádke s ním boli Anatolij Soloviov a Viktor Savinych.

Svoju loď pripojili k Miru a doplnili tak jej stálu posádku v zložení Vladimir Titov a Musa Manarov. Pracovali tu na sérii pripravených sovietsko-bulharských experimentov. Potom do lode Sojuz TM-4 preniesli svoje kozmonautické kreslá z lode Sojuz TM-5, s ktorou pricestovali a ktorá tu po ich odlete zostala. Pristáli po bezmála 10 dňoch od štartu v Sojuz TM-4.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexandr Panajotov Alexandrov na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]