Alexandr Porfirievič Borodin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexandr Porfirievič Borodin
Alexandr Porfirievič Borodin
Ruský hudobný skladateľ, člen Mocnej hŕstky

Narodenie 12. november 1833
Petrohrad
Úmrtie 27. február 1887 (53 rokov)
Petrohrad

Alexandr Porfirievič Borodin (* 12. november 1833, Petrohrad – † 27. február 1887, Petrohrad) bol ruský hudobný skladateľ, chemik a lekár, člen skladateľského zoskupenia Mocná hŕstka.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Alexandr Borodin sa narodil v roku 1833 ako nemanželský syn gruzínského kniežaťa Luka Gedevanišviliho.

V roku 1858 ukončil lekársku fakultu a stal sa doktorom medicíny, od roku 1860 sa zaoberal vedeckou a pedagogickou činnosťou, v roku 1864 sa stal profesorom chémie na lékarskej akadémii. Ako hudobný skladateľ sa pripojil k skupine „Päťka“, známej viac ako Mocná hŕstka.

V roku 1869 začal Borodin pracovať na opere Knieža Igor, ktorú dokončili po jeho smrti Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov a Alexandr Konstantinovič Glazunov. Borodin zomrel v Petrohrade a je pochovany na Tichvinskom cintoríne v kláštore Alexandra Nevského.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejším Borodinovým dielom je zrejme opera Knieža Igor, z ktorej pochádzajú aj Polovecké tance, často uvádzané ako samostatné koncertné číslo. Je autorom niekoľkých symfónií, z ktorých je najznámejšia Symfónia č.2 h mol „Bohatierska“, ďalej komorných a klavírnych skladieb. Je tiež autorom symfonickej básne V stepiach strednej Ázie.

  • opera Knieža Igor
    • Polovecké tance
  • Symfónia č. 2 h mol
  • Sláčikové kvarteto č. 2