Alexej Anatolievič Navaľnyj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexej Anatolievič Navaľnyj
ruský právnik a politický aktivista
ruský právnik a politický aktivista
Narodenie 4. jún 1976 (41 rokov)
Butyn, Moskovská oblasť, Rusko
Podpis Alexej Anatolievič Navaľnyj, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránka https://navalny.com/ navalny.ru
Commons Spolupracuj na Commons Alexej Anatolievič Navaľnyj

Alexej Anatolievič Navaľnyj (rus. Алексей Анатольевич Навальный; * 4. jún 1976, Butyn, Moskovská oblasť, Rusko) je ruský právnik a politický aktivista. Od roku 2009 je známy ako kritik korupcie v Rusku a tiež ako kritik Vladimira Putina. Podieľal sa na organizovaní demonštrácií a písal články do ruských periodík. V júli 2013 bol odsúdený na päťročný nepodmienečný trest za spreneveru, ktorý bol v októbri toho istého roku zmenený na podmienečný. Aj tak však predstavuje prekážku pre jeho politickú kariéru.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 bol vyhlásený osobnosťou roka ruskými novinami Vedomosti, v roku 2011 o ňom BBC hovorila ako o „možno jedinej výraznej opozičnej osobnosti, ktorá sa v Rusku za posledných päť rokov objavila“. Toho istého roku uviedol v rozhovore pre Reuters, že Putinov politický systém je tak oslabený korupciou, že by v Rusku do piatich rokov mohlo dôjsť k revolúcii v štýle arabskej jari.

V roku 2012 ho The Wall Street Journal označil za muža, ktorého sa Vladimír Putin bojí najviac. Bol jediný Rusi, ktorý sa dostal v roku 2012 do zoznamu sto najvýznamnejších ľudí podľa týždenníka Time.

Dňa 30. júla bol Navaľnyj obvinený zo sprenevery, ktorej sa mal dopustiť v roku 2009 v Kirovskej oblasti, kde pôsobil ako poradca guvernéra Nikitu Belycha.[1]

Dňa 17. júla 2013 sa zaregistroval ako kandidát vo voľbách starostu Moskvy. Nasledujúceho dňa ho odsúdili na 5 rokov väzenia.

Starostom Moskvy sa v septembri 2013 už v prvom kole znovu stal Sergej Semionovič Sobianin, blízky spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Navaľnyj bol druhý s 27 percentami hlasov. Vyslovil podozrenie, že voľby boli zmanipulované a ich výsledok preto súdne napadol.[2]

V októbri 2013 súd Navaľnému nepodmienečný päťročný trest zmenil na podmienečný a odsúdil ho na zaplatenie pokuty pol milióna rubľov. Podľa ruských komentárov úrady pristúpili k zmene trestu preto, aby dlhodobé uväznenie populárneho kritika režimu nedostalo do ulíc opozične naladených Rusov v dobe príprav na zimnú olympiádu v Soči.[3] Aj podmienečný trest mu však bráni v tom, aby sa mohol uchádzať o verejné funkcie.

Ihneď po skončení olympiády bol Navaľnyj v marci 2014 odsúdený ku dvom mesiacom domáceho väzenia bez prístupu na internet. Nesmel tiež posielať správy ani hovoriť s nikým okrem rodiny. Trest mu bol uložený za údajné porušenie zákazu opustiť Moskvu.[4]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Navaľnyj je ženatý a má dve deti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Aféra s českým agentem může Navalného dostat za mříže, Týden.cz, 2012-7-31
  2. Byly zmanipulované, tvrdí Navalnyj o volbách. Výsledek zažaloval, Lidovky.cz, 2013-9-12
  3. Navalnyj se vězení nakonec vyhne. Dostal podmínku, Česká televize, 2013-10-16
  4. Alexej Navalnyj opět odsouzen, Rozhlas.cz, 2014-3-3

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexej Navalnyj na českej Wikipédii.