Alexej Anatolievič Navaľnyj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexej Anatolievič Navaľnyj
ruský právnik a politický aktivista
ruský právnik a politický aktivista
Narodenie4. jún 1976 (43 rokov)
Butyn, Moskovská oblasť, Rusko
PodpisAlexej Anatolievič Navaľnyj, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkanavalny.com
CommonsSpolupracuj na Commons Alexej Anatolievič Navaľnyj

Alexej Anatolievič Navaľnyj (rus. Алексей Анатольевич Навальный; * 4. jún 1976, Butyn, Moskovská oblasť, Rusko) je ruský právnik a politický aktivista. Od roku 2009 je známy ako kritik korupcie v Rusku a tiež ako kritik Vladimira Putina. Podieľal sa na organizovaní demonštrácií a písal články do ruských periodík. V júli 2013 bol odsúdený na päťročný nepodmienečný trest za spreneveru, ktorý bol v októbri toho istého roku zmenený na podmienečný. Aj tak však predstavuje prekážku pre jeho politickú kariéru.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V roku 2009 bol vyhlásený osobnosťou roka ruskými novinami Vedomosti, v roku 2011 o ňom BBC hovorila ako o „možno jedinej výraznej opozičnej osobnosti, ktorá sa v Rusku za posledných päť rokov objavila“. Toho istého roku uviedol v rozhovore pre Reuters, že Putinov politický systém je tak oslabený korupciou, že by v Rusku do piatich rokov mohlo dôjsť k revolúcii v štýle arabskej jari.

V roku 2012 ho The Wall Street Journal označil za muža, ktorého sa Vladimír Putin bojí najviac. Bol jediný Rusi, ktorý sa dostal v roku 2012 do zoznamu sto najvýznamnejších ľudí podľa týždenníka Time.

Dňa 30. júla bol Navaľnyj obvinený zo sprenevery, ktorej sa mal dopustiť v roku 2009 v Kirovskej oblasti, kde pôsobil ako poradca guvernéra Nikitu Belycha.[1]

Dňa 17. júla 2013 sa zaregistroval ako kandidát vo voľbách starostu Moskvy. Nasledujúceho dňa ho odsúdili na 5 rokov väzenia.

Starostom Moskvy sa v septembri 2013 už v prvom kole znovu stal Sergej Semionovič Sobianin, blízky spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Navaľnyj bol druhý s 27 percentami hlasov. Vyslovil podozrenie, že voľby boli zmanipulované a ich výsledok preto súdne napadol.[2]

V októbri 2013 súd Navaľnému nepodmienečný päťročný trest zmenil na podmienečný a odsúdil ho na zaplatenie pokuty pol milióna rubľov. Podľa ruských komentárov úrady pristúpili k zmene trestu preto, aby dlhodobé uväznenie populárneho kritika režimu nedostalo do ulíc opozične naladených Rusov v dobe príprav na zimnú olympiádu v Soči.[3] Aj podmienečný trest mu však bráni v tom, aby sa mohol uchádzať o verejné funkcie.

Ihneď po skončení olympiády bol Navaľnyj v marci 2014 odsúdený ku dvom mesiacom domáceho väzenia bez prístupu na internet. Nesmel tiež posielať správy ani hovoriť s nikým okrem rodiny. Trest mu bol uložený za údajné porušenie zákazu opustiť Moskvu.[4]

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Navaľnyj je ženatý a má dve deti.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Aféra s českým agentem může Navalného dostat za mříže, Týden.cz, 2012-7-31
  2. Byly zmanipulované, tvrdí Navalnyj o volbách. Výsledek zažaloval, Lidovky.cz, 2013-9-12
  3. Navalnyj se vězení nakonec vyhne. Dostal podmínku, Česká televize, 2013-10-16
  4. Alexej Navalnyj opět odsouzen, Rozhlas.cz, 2014-3-3

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexej Navalnyj na českej Wikipédii.