Alexej Stanislavovič Jelisejev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexej Stanislavovič Jelisejev
sovietsky kozmonaut
Alexej Stanislavovič Jelisejev
Št. príslušnosťZSSR/Rusko
Narodenie13. júl 1934 (85 rokov)
Žizdra, ZSSR (dnes Rusko)
Iné zamestnanieinžinier
Čas vo vesmíre8d 22h 20m
Kozmonaut od1966
MisieSojuz 4, Sojuz 5, Sojuz 8, Sojuz 10
Kozmonaut do1985

Alexej Stanislavovič Jelisejev (rus. Алексей Станиславович Елисеев) (* 13. júl 1934, Žizdra, ZSSR) je bývalý sovietsky kozmonaut.

Život[upraviť | upraviť kód]

Po ukončení 10. triedy sa prihlásil na Baumannovu vysokú technickú školu. Matka bola chemička, stala sa doktorkou vied a k učeniu ho cieľavedomo viedla. Na vysokej škole sa venoval hlavne teórii automatického riadenia a potom rozvoju kozmickej techniky. Získal titul majster športu, bol šampión ZSSR v šerme. Zaujímal sa o maliarstvo a rád navštevoval výstavy. Medzi kozmonautov sa dostal neskoro, ale veľmi rýchlo zvládol prípravné etapy a na začiatku roku 1969 už odštartoval z Bajkonuru v lodi Sojuz 5 na obežnú dráhu Zeme. Partnermi mu boli kozmonauti Volynov a Chrunov. Na obežnej dráhe prešli do lode Sojuz 4 (prvý prestup posádok vo vesmíre na svete) a s ňou sa vrátil na Zem. Ešte v tom istom roku štartoval do vesmíru po druhýkrát, bolo to v Sojuze 8 so Šatalovom, na obežnej dráhe leteli spoločne so Sojuzom 6 a Sojuzom 7 (prvý hromadný let troch kozmických lodí). A za necelé dva roky bol v Sojuze 10 so Šatalovom a Rukavišnikovom, pripojili sa k novej orbitálnej stanici Saľut 1. Pri všetkých letoch bol vo funkcii palubného inžiniera-technika. Neskôr sa stal doktorom technických vied, bol riaditeľom programu Sojuz-Apollo za sovietsku stranu. V roku 2007 sa zúčastnil XX. Medzinárodného planetárneho kongresu v Škótsku.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexej Jelisejev na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).