Alexius Cörver

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexius Cörver
slovenský teológ, filozof a matematik
Narodenie19. máj 1714
Turnianske Podhradie, dnes časť Turne nad Bodvou, Habsburská monarchia
Úmrtie4. jún 1747 (33 rokov)
Nitra, Habsburská monarchia

Barón Alexius Cörver (staršie Alexius barón Cörverr; * 19. máj 1714, Turnianske Podhradie, dnes časť Turne nad Bodvou – † 4. jún 1747, Nitra) bol slovenský teológ, filozof a matematik.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Alexius Cörver sa narodil v Turnianskom Podhradí. Od r. 1731 bol príslušníkom piaristickej rehole, noviciát absolvoval v Prievidzi, neskôr pôsobil na rehoľných gymnáziách v Nitre a Pešti ako učiteľ. Vo vyšších štúdiách pokračoval v Taliansku v Carei a Ríme, potom vyučoval na kráľovskom kolégiu v Neapoli, napokon opäť na gymnáziách v Nitre a Pešti. Od r. 1746 bol riaditeľom konviktu a profesorom teológie v Nitre. Zomrel 4. júna 1747 v Nitre.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojich filozofických prácach sa pokúša odpútať sa od scholastickej filozofie, interpretuje aj moderných autorovGalileiho, Gassendiho, Descarta, Leibniza, Wolffa a vyzdvihuje význam empírie a prírodných vied. Tieto tézy sa pokúšal presadiť aj v rámci výukových reforiem na piaristických školách. Vo svojej učebnici geometrie (Compendium elementorum geometricae practicae fundatum, Budín 1746) sa venuje najmä zememeračským úlohám.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.