Algiedi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Algiedi (α Cap/α Capricorni/Alfa Capricorni), tiež známa ako Al Giedi, Algedi, Prima Giedi alebo Giedi je hviezda v súhvezdí Kozorožec.

Názov pochádza z lat. prima prvá a arab. الجدي al-džadíkozľa. Arabi nazývali celé súhvezdie برج الجدي burdž al-džadí - súhvezdie kozľa.

Jej jasnosť je 4,2 magnitúdy a tvorí optickú dvojhviezdu s hviezdou α2, Secunda Giedi. Za priaznivých podmienok sa tieto zložky vzdialené 6' dajú od seba odlíšiť voľným okom. Jasnosť druhej zložky je 3,6 magnitúdy a obe sú klasifikované ako hviezdy spektrálneho typu G. Fyzicky však k sebe vôbec nepatria. Jasnejšia Secunda Giedi je od nás vzdialená asi 109 ly. Údaje o vzdialenosti Primy Giedi sa značne rozchádzajú, je však podstatne ďalej než Secunda. Podľa niektorých meraní je to až 1 630 ly.[chýba zdroj] Každá z týchto hviezd je opäť zdvojená. Prima Giedi má vo vzdialenosti 45" optického sprievodcu 9. magnitúdy, ktorý sa dá rozoznať už so 6 cm ďalekohľadom. Jasnejšia Secunda Giedi má vo vzdialenosti 7" sprievodcu 11. magnitúdy, ktorý je tiež dvojhviezda. Na rozlíšenie tejto dvojice potrebujeme ďalekohľad s najmenej 10 cm objektívom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

článok o hviezde Algiedi (po anglicky)