Ali Brezovský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ali Brezovský
Základné informácie
Rodné meno Alfonz Brezovský
Narodenie 26. február 1940 (78 rokov)
Suchohrad, Slovensko
Pôsobenie skladateľ, dramaturg
Žáner pop-music
Súvisiace
články
Vlasta Brezovská, Mirka Brezovská, Marek Brezovský

Alfonz „Ali“ Brezovský (* 26. február 1940, Suchohrad, Slovensko[1]) je slovenský hudobný skladateľ, dramaturg, autor populárnych piesní a filmovej hudby. Jeho manželka je textárka Vlasta Brezovská. Dcéra Mirka je speváčka, textárka a prekladateľka. Jeho syn bol Marek Brezovský. Spolupodieľal sa na albumoch jazykových piesní s názvom. Okrem relácie pre deti Zlatá brána účinkuje na detských koncertoch, kde občas aj diriguje[2][3].

Zo života[upraviť | upraviť zdroj]

Tridsaťjeden rokov (medzi rokmi 1963 – 2004) pracoval v Slovenskom rozhlase, ktorý do založenia vydavateľstva Opus v r. 1972 plnil funkciu nahrávacích štúdií.
Je plodným autorom, patril k najúspešnejším autorom populárnych piesní na Slovensku.[4][5] Ako skladateľ tiež pomáhal k presadeniu mnohým významným umelcom, napr. Mirovi Žbirkovi, Marike Gombitovej, skladaním piesní či tým, že si ich do televíznych relácií vyberal ako interpretov svojich skladieb.
Spolupracoval na príprave súťaže Košický zlatý poklad a autorsky sa podieľal na piesňach, ktoré odzneli v relácii Zlatá brána[6].

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

zoznam ocenení nie je úplný

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

okrem piesní, ktoré vyšli na albumoch interpretov, vyšli aj tieto albumy

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]