Alica Vojčíková-Gabzdilová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alica Vojčíková-Gabzdilová
slovenská výtvarníčka
Narodenie14. apríl 1948
Rožňava, Československo
Úmrtie19. október 2010 (62 rokov)
Alma materUniverzita Pavla Jozefa Šafárika
Karlova univerzita

Alica Vojčíková-Gabzdilová (* 14. apríl 1948, Rožňava – † 19. október 2010) bola slovenská výtvarníčka.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Od absolutória na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove (dnes súčasť Prešovskej univerzity) a získaní akademického titulu PhDr. na Karlovej univerzite v Prahe sa Alica Vojčíková-Gabzdilová venovala viacerým výtvarným disciplínam – maľbe, textilnej tvorbe, grafike, kresbe, kolážam, skleneným maľovaným objektom, ale predovšetkým pedagogickej činnosti. Alica Vojčíková-Gabzdilová pôsobila v rokoch 1991 – 2006 na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity, je spoluautorkou učebnice výtvarnej výchovy pre stredné pedagogické školy.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

V každom zo svojich diel našla a uplatnila špecifické výrazové možnosti, ktoré charakterizujú jednotlivé etapy jej tvorby, a ktoré potvrdzovali v priebehu vyše troch desaťročí jej miesto v kontexte súčasného výtvarného diania v prešovskom regióne. Autorkin výrazný zmysel pre myšlienkovú a formálnu rovnováhu dosahovanú sugestívnym spájaním kontrastov (abstraktného a konkrétneho, vecného a poetického, minulého a súčasného, osobného a všeľudského) nachádzame nielen v prácach daného obdobia, kedy sa tieto stali najplnším výrazom jej novej senzibility a tvorivej potencie, ale ako základná kvalita jej umeleckých snažení je prítomná i v prácach neskorších. V posledných rokoch života autorka zaznamenala niekoľko úspechov. V roku 2005 získala jednu z hlavných cien primátora v poľskom Nowom Saczi, vystavovala v Krosne, či maďarskom meste Nyíregyháza a svoje maľby a koláže prezentovala na pôde kultúrneho centra A. Krausa v Madride v roku 2006. Mnohé jej diela sú v súkromných zbierkach na Slovensku, v Česku, Poľsku, Španielsku, USA, Maďarsku.

Posledné autorské výstavy sa konali im memoriam v rodnej Rožňave (Banské múzeum, 2011), vo Veľkom Šariši, kde posledné roky tvorila (Mestské múzeum a galéria, 2012), a osvetovom stredisku PKO v Prešove na Solivare (2013).