Alica v krajine zázrakov (film, 2010)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alica v krajine zázrakov

Základné informácie
Originálny názov Alice in Wonderland
Žáner fantasy film
Dĺžka 109 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 2010
Dátum uvedenia 25. február 2010 (londýnska premiéra)
Slovensko 11. marec 2010
Spoločnosť Walt Disney Pictures
Rozpočet $200 miliónov[1]
Zárobok $436 393 542[2]
Filmový štáb
Réžia Tim Burton
Scenár Linda Woolvertonová (scenár)
Lewis Carroll (kniha)
Produkcia Richard D. Zanuck
Joe Roth
Suzanne Toddová
Jennifer Toddová
Hudba Danny Elfman
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Alica v krajine zázrakov je fantasy film z roku 2010, ktorý režíroval Tim Burton, scenár napísala Linda Woolvertonová a v ktorom hrajú Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carterová, Anne Hathawayová, Crispin Glover, Michael Sheen a Stephen Fry. Je to rozšírenie románov Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov a Za zrkadlom. Film využíva techniku, ktorá spája hercov a animáciu.

Vo filme má Alica 19 rokov a vracia sa do Podzeme, na miesto, ktoré predtým navštívila pred trinástimi rokmi. Dozvie sa, že je jediná, ktorá môže zabiť Jabberwocka, draka, ktorého ovláda Červená kráľovná a terorizuje ním obyvateľov Podzeme. Burton povedal, že pôvodný príbeh o Krajine zázrakov bol stále o dievčati, ktorá prechádza od jednej divnej postavy k druhej a nikdy necítil citové prepojenie, tak to chcel spraviť viac ako príbeh než ako sled príbehov. Tento film nepredstavuje pokračovanie predchádzajúcich filmov alebo ich prerobenie. Film mal premiéru na Odeon Leicester Square v Londýne 25. februára 2010 a na Slovensku 11. marca 2010 v klasickej 2D kvalite a vo vybraných kinách v 3D.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Alicu Kingsleyovú (Mia Wasikowska) požiada o ruku Hamish Ascot, arogantný a nie príliš zvodný muž. Vtedy spozoruje zvláštneho bieleho zajaca s vreckovými hodinkami a ktorý jej ukazuje, aby ho nasledovala. Alica utečie, predstierajúc že „to prišlo príliš rýchlo“ a nasleduje zajaca ku stromu, pod ktorým sa medzi koreňmi nachádza nora. Nasleduje ho aj do nory, kde po dlhom páde sa dostane do sveta, ktorý už predtým niekedy navštívila: Krajina zázrakov. Alica si nepamätá nič z poslednej návštevy a spoznáva všetkých z tejto zaujímavej krajiny, ako slávneho Bieleho zajaca, ako aj kocúra Cheshira, Plcha, Marcového zajaca, Tweedledeeho a Tweedleduma a Šialeného klobučníka (Johnny Depp). Alice nevie nič o tom, čo zarmútilo Krajinu zázrakov, ale zistí, že po jej odchode Červená kráľovná (Helena Bonham Carterová) sa uchopila moci v Krajine zázrakov tým, že vypustila Jabberwocka, hroznú príšeru podobnú drakovi. Aby znova zvládol mier a pokoj v Krajine zázrakov, Alica musí ísť za Šialeným Klobučníkom a k Bielej kráľovnej (Anne Hathawayová) a zistiť, ako môže pomôcť Krajine zázrakov.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

„Chceli sme niekoho, kto má… je to ťažko vyjadriť slovami, ale jednoducho má v sebe opravdivosť, vnútorný život, niečo, že môžeš vidieť, ako sa točia kolesá. Páčil sa nám jednoduchý druh sily, ktorý v sebe má. Nie okázalý, nie veľmi pompézny, ale jednoducho niekto, kto má veľa vnútorného života v sebe. Preto som ju vybral.“
Tim Burton o obsadení Mie Wasikovskej ako Alice[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "First look: 'Alice in Wonderland' opens to record-setting $210 million." Los Angeles Times.
  2. Alica v krajine zázrakov na portáli BoxOfficeMojo.com
  3. HASEGAWA, Izumi. Tim Burton Interview. Buzzine, júl 2009. Dostupné online. Archivované 2010-02-20 na Wayback Machine

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]