Alkinoos (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Odyseus na dvore Alkinoa, autor: Francesco Hayez.

Alkinoos alebo Alkinous (starogr. Ἀλκίνοος, Αλκίνους – Alkinoos, Alkinous, lat. Alcinous) je v gréckej mytológii kráľ Fajákov. Na kráľovskom tróne bol nástupcom svojho otca Nausithoa.

Fajáci boli nazývaní "blaženým národom", ich prvý kráľ Nausithoos ich vyviedol z Hypereie, kde boli ohrozovaní Kyklopmi. Nakoniec sa usadili na ostrove Scheria, ktorý sa dnes volá Korfu.

Nausithoos bol synom vládcu morí Poseidóna a jeho milenky Periboie. Po ňom vládol jeho syn Alkinoos, ktorý sa oženil s Arété a splodili spolu dcéru menom Nausikaa.

Fajácky kráľ Alkinoos sa spomína v gréckych bájach hlavne v dvoch príbehoch:

Stretnutie s Argonautami[upraviť | upraviť zdroj]

V prvom príbehu o Argonautoch, sú v deji hlavnými postavami Iasón a Médeia, ako utekali z Kolchidy potom, čo sa im podarilo získať zlaté rúno, prenasledovalo ich vojsko kráľa Aiéta, Médeinho otca. Vojsko ich dostihlo na ostrove kráľa Alkinooa a dožadovali sa vydania utečencov. Kráľ Alkinoos rozhodol, že Médeia bude vydaná svojmu otcovi, ak je ešte panna, v opačnom prípade zostane s Iasónom. Keď si toto rozhodnutie vypočula kráľovná Arété, ponáhľala sa za utečencami a poradila im a aj pomohla usporiadať rýchly svadobný obrad. Aiétes a jeho vojsko sa tak vrátilo domov naprázdno.

Stretnutie s Odyseom[upraviť | upraviť zdroj]

Veľký hrdina trójskej vojny, ithacký kráľ Odyseus na svojej ceste z vojny domov prežil mnohé nebezpečné dobrodružstvá na mori. Stalo sa, že prenasledovaný Poseidónom Odyseus skoro prišiel o život v rozbúrených morských vlnách, z posledných síl doplával k brehom ostrova Fajákov. Mladučká princezná Nausikaa sa ho ujala, uviedla ho do kráľovského paláca a tam sa Odyseovi dostalo pomoci a podpory. Po svojom zotavení dostal od kráľa Alkinoa loď, ktorá ho bezpečne doviezla k brehom Ithaky. Tam posádka vysadila spiaceho Odysea na breh a otočili loď k domovu. Neprajný Poseidón sa im za dobrodenia k Odyseovi odmenil tým, že loď aj s posádkou tvrdou ranou päste premenil na kameň. Pred ďalšími úkladmi morského boha zachránil Alkinoos svoju krajinu bohatými obeťami na božský oltár.

Hovorí sa, že Nausikaa sa neskôr stala manželkou Télemacha, syna Odysea a jeho manželky Pénelopy.

Archeologický nález[upraviť | upraviť zdroj]

Archeológovia Heinrich Schliemann a Dörpfeld v rokoch 1884 – 1885 vykopali palác z 15. stor. pred Kr., ktorý zodpovedal presne Homérovmu opisu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alkinoos na českej Wikipédii.