All inclusive

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

All inclusive je termín, ktorý sa používa v turistickom ruchu na označenie hotelov či rezortov. V all inclusive hoteli je v cene ubytovanie, transport z letiska a na letisko, plná penzia (minimálne 3 jedlá denne), nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje, prístup do baru a športové aktivity v areáli hotela. All inclusive ubytovacie zariadenia sa snažia osloviť ľudí, ktorí si chcú počas dovolenky maximálne oddýchnuť a nestresovať sa vyťahovaním peňaženky pri využívaní akejkoľvek služby. Výhodou all inclusive je aj to, že ľudia sa nemusia trápiť s prepitným pre obsluhu.

All inclusive však neznamená, že hostia majú v hoteli/rezorte všetky služby zdarma. All inclusive je spojené s podmienkami a mnohými obmedzeniami. Základné veci sú väčšinou zdarma. Pokiaľ si však chce hosť pri bare vypiť kvalitnejší alkohol, bude si musieť zaň zaplatiť. Nealkoholické nápoje sú takisto do určitej miery obmedzené. To isté platí aj pri využívaní športovísk v areáli hotela.

Z histórie all inclusive rezortov[upraviť | upraviť zdroj]

Za vynálezcu myšlienky all inclusive dovolenkových rezortov sa považuje francúzska spoločnosť Club Méditerranée, ktorá je v súčasnosti po svete známa ako Club Med.

Club Méditerranée vznikol na úplnom počiatku masovej turistiky. V roku 1950 ho založil Gérard Blitz – belgický hráč vodného póla. Prvý rezort Club Med bol veľmi jednoduchý. Firma ho otvorila na Malorke. Dovolenkári trávili čas v drevených chatkách (bez elektriny) na brehu mora. Prvá all inclusive dovolenková dedinka fungovala do veľkej miery ako komunita. Ľudia napríklad spoločne umývali riady. Osud Club Méditerranée sa výrazne zmenil v roku 1961, kedy v jednom z ich rezortov dovolenkoval vtedy 35-ročný Edmond de Rothschild. Bohatému finančníkovi sa koncept all inclusive rezortov tak pozdával, že celú spoločnosť Club Méditerranée kúpil a následne do nej investoval nemalé peniaze.

Prvé all inclusive rezorty sa sústreďovali najmä na mladých slobodných ľudí, ktorí chceli zažiť niečo netradičné. Dnešné all inclusive dovolenkové rezorty sa sústreďujú predovšetkým na rodiny.