Allegro (softvér)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Allegro-logo.png

Allegro je open source knižnica pre základnú 2D grafiku, narábanie s obrázkami, textový výstup, zvukový výstup, timery, matice, prácu so súbormi, data file-mi a veľmi limitovane s 3D grafikou. Názov pochádza z "Atari Low-Level Game Routines" v preklade Nízko úrovňová rutina pre hry na Atari.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Allegro napísal Shawn Hargreaves pre Atari začiatkom 90-tych rokov. Keď zistil, že táto platforma upadá, tak prepísal Allegro na Borland C++ a DJGPP kompilátory v roku 1995. Podpora pre Borland C++ bola zanechaná vo verzií 2.0, takže jediným podporovaným kompilátorom zostalo DJGPP. Shawn Hargreaves už nepracuje na vývoji tejto knižnice. Najnovšia stála verzia je 4.2.1, ktorá dokáže pracovať s operačnými systémami DOS, Microsoft Windows, BeOS, Mac OS X a systémoch založených na Unixe. Je napísané v programovacom jazyku C.

Rozšírenia[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudia okolo Allegra napísali rozširovacie knižnice, keďže základné Allegro vie narábať len s obrázkami BMP a TGA. Hudba len neznáme formáty. Rozšírenia sú hlavne na prácu s novšími formátmi: PNG, GIF, JPEG, MPEG video, Ogg hudba, MP3, TTF, a ďalšie. Niektoré rozšírenia spájajú Allegro s inými programovacími jazykmi: Python, Perl, Scheme, C Sharp, a iné. Allegro je možné spojiť aj s OpenGL použitím knižnice AllegroGL.

Hry využívajúce Allegro[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]