Amadou & Mariam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amadou & Mariam
Mariam Doumbia a Amadou Bagayoko
Mariam Doumbia a Amadou Bagayoko
Základné informácie
Pôvod Bamako, Mali
Žáner(-re) Africké blues, afrobeat, reggae, folk
Pôsobenie 1974 – súčasnosť
Vydavateľstvá Because Music
Nonesuch Records
Webstránka Amadou-mariam.com
Členovia skupiny
Mariam Doumbia
Amadou Bagayoko

Amadou & Mariam (tiež Amadou and Mariam, alebo Amadou et Mariam) je slepecké hudobné duo pochádzajúce z Mali. Pozostáva, z už manželského, páru Mariam Doumbia (spev) a Amadou Bagayoko (spev, gitara).

Duo sa hudobne pohybuje v štýle afrického blues, afro-beatu, reggae, ale i popu, pričom na hudobných počinoch s nimi spolupracoval aj známy francúzsky hudobník Manu Chao. Spieva prevažne v rodnom jazyku bambara a francúzštine.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Duo známe aj ako ,,slepý pár z Mali" sa spoznalo v Inštitúte pre mladých slepcov v Bamaku (Mali) a našlo svoj spoločný záujem v hudbe už začiatkom 80. rokov. Prvé hudobné kroky však Amadou Bagayoko a Mariam Doumbia absolvovali už mimo dua. Dospievajúci gitarista Amadou hral s populárnou západo-africkou skupinou Ambassadeurs du Motel de Bamako. Mariam medzitým spievala na svadbách a iných tradičných malijských festivaloch. Prvý koncert ako duo absolvovali v r. 1980. Po nejakom čase sa však presťahovali do Abidjanu, hlavného mesta susedného Pobrežia slonoviny, kde v r. 1986 začali svoju nahrávaciu kariéru. V rodnom Mali a okolitých krajinách následne predali niekoľko MC kaziet. V neskorých 90. rokoch sa už dvojica pravidelne pohybovala medzi Bamakom a Parížom, kde podpísali zmluvu s vydavateľstvom Universal, pod ktorého hlavičkou vydali albumy Sou Ni Ti (1998), Tje ni Mousso (1999) a Wati (2002). Väčšina amerického publika však Amadou & Mariam spoznala prostredníctvom albumu Dimanche à Bamako (2005), debutu v americkej spoločnosti Nonesuch Records. Album bol produkovaný svetoznámym francúzskym hudobníkom Manu Chaom, ktorý k popularite Amadou a Mariam prispel rovnakým dielom ako mnoho umelcov, ktorých očarili. Duo sa veľakrát dostalo do povedomia práve vďaka fanúšikom, ktoré malo v radoch muzikantov a ktorí ho podporovali. Manu Chao pôvodne počul zoskupenie v rádiu pri šoférovaní, následne na čo mu sám navrhol spoluprácu. Vzniknutý album Dimanche à Bamako (Nedeľa v Bamaku) tak v sebe zmiešal neľubozvučné zvuky ulice spojené s hravými rytmami skladieb. Vytvoril dojem napínavej priamočiarosti, akoby šlo o soundtrack k strihom naplnennému a farbou nasýtenému dokumentu[1]. V roku 2006 prijali ponuku k nahrávaniu futbalovej hymny pre majstrovstvá sveta vo futbale, FIFA 2006 World Cup. Spolupráca prebehla medzi africkým duom a nemeckým spevákom Herbertom Grönemeyerom.

Welcome to Mali[upraviť | upraviť zdroj]

Radový album skupiny vyšiel k dňu 17. novembra 2008, pod hlavičkou vydavateľstva Nonesuch Records. Podľa stránky Metacritic.com, ktorá zoskupuje recenzie hudobných kritikov z celého sveta, išlo o najúspešnejší album roka (získané hodnotenie: 86% zo 100%)[2] Skladbu Sabali navyše produkoval Damon Albarn z britpopovej skupiny Blur či Gorillaz, pričom došlo k fúzii world music a popu.

Ocenenia a úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Album Dimanche à Bamako sa stal celosvetovým hitom, z ktorého sa predalo viac ako 600 000 kópií. Amadou & Mariam priniesol okrem iného aj početné množstvo priaznivých recenzií a uznaní. Medzi najprestížnejšie patria: nominácia na cenu Grammy, významné francúzske ocenenie Victoire de la Musique, ale aj ocenenie za album roka a vyznamenanie za najlepší africký album od BBC Radia 3 Awards v kategórii world music. Amadou & Mariam sa tiež stali prvými africkými umelcami, o ktorých krátka zmienka sa vyskytla aj v každoročnom „Čestnom zozname“ magazínu MOJO.

Vďaka svojmu úspešnému debutu v americkej nahrávacej spoločnosti Nonesuch, bolo duo prijaté novým rôznorodým publikom nielen v USA, ale aj vo Veľkej Británii. Boli vítaní na indierockových festivaloch ako Lollapalooza, Coachella, či Glastonbury, ale oslovenia sa im dostalo aj zo strany mnohých známych umelcov a hudobníkov. Objavil sa medzi nimi už spomínaný zakladateľ britskej skupiny Blur, Damon Albarn, ktorý ich oslovil pre svoju putovnú show Afrika Express; taktiež newyorská skupina Scissor Sisters kvôli sérii britský koncertov, ale aj Londýnčania Coldplay, ktorý si dvojicu vybrali ako predkapelu pred ich jarné americké koncerty v r. 2009. Duo Amadou & Mariam sa objavilo aj na Slovensku, keď v rámci letného festivalu Pohoda (2007) odohralo jeden z najlepších koncertov histórie festivalu[3]. Odhliadnuc od bežných koncertov v cudzích krajinách bolo snáď najvýznamnejšou poctou pozvanie od amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý povolal duo aby vystúpilo 20. januára 2009 na jeho inaugurácii do prezidentského úradu. Amadou & Mariam mali predovšetkým poukázať na africké korene nového prezidenta.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V súkromí sa Mariam Doumbia (*15. apríl 1958, Bamako) a Amadou Bagayoko (*24. október 1954, Bamako) stali manželmi (r. 1980), pričom popri hudbe vychovali tri deti.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nonesuch.com prístup: 08.03.2010.
  2. Upcoming & Recent Releases. Metacritic.com. prístup: 28.06.2009
  3. Album roka majú Amadou & Mariam. Kultura.sme.sk. prístup: 28.06.2009

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]