Amanda Seyfriedová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amanda Seyfriedová
Amanda Seyfried 2019 by Glenn Francis.jpg
Celé menoAmanda Michelle Seyfried
Narodenie 3. december 1985 (36 rokov)
Allentown, Pensylvánia, USA
PrezývkyMingey
Povolanieamerická herečka, modelka, speváčka
Roky pôsobenia1996 – súčasnosť
ManželThomas Sadoski (2017 - súčasnosť)
Deti2

Amanda Michelle Seyfriedová (* 3. december 1985 Allentown, Pensylvánia, USA) je americká herečka a bývalá detská modelka. Je známa úlohami vo filmoch Protivné baby (2004), Alpha Dog (2006), Mamma Mia! (2008), Bedári (2012), a v televíznych programoch Veronika Marsová (2004 - 2019) a Big Love (2006 - 2011).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Seyfriedová sa narodila v meste Allentown v Penysylvánii. Jej matka je terapeutka, otec lekárnik a má staršiu sestru Jennifer. Má nemeckých írskych, škótskych a waleských predkov. Navštevovala William Allen High School v meste Allentown, ktorú dokončila v roku 2003. Prihlásila sa na Fordham University, ktorú nedokončila kvôli účinkovaniu vo filme Mean Girls. Ako tínedžerka študovala operu a mala učiteľa spevu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Spočiatku sa venovala modelingu a objavila sa vo viacerých reklamách. S modelingom skončila ako sedemnásťročná a pracovala ako čašníčka v domove dôchodcov.

Objavila sa v komparze v dramatickom seriály Guiding Light. V roku 2003 sa zúčastnila konkurzu na úlohu Reginy George vo filme Mean Girls, ktorú získala Rachel McAdams. Usilovala sa tiež o hlavnú rolu Cady Heron ale tú získala Lindsay Lohan a producenti filmu ju obsadili do úlohy Karen Smith. Spoločne s Lohanovou, McAdamsovou a Chabertovou získala ocenenie MTV v kategórii Best On-Screen Team. V roku 2003 sa tiež zúčastnila konkurzu na rolu Veroniky Mars, v rovnomennom seriály, ktorú získala Kristen Bell. Seyfriedová nakoniec stvárnila rolu Lily Kane, najlepšiu kamarátku Veroniky Marsovej, ktorá bola zavraždená a tak sa objavila len v jedenástich epizódach televízneho seriálu.

Seyfriedová na Toronto International Film Festival v roku 2009.

Režisér Rodrigo García napísal rolu priamo pre ňu vo filme Nine Lives z roku 2005. Za svoj herecký výkon, spoločne aj so svojimi ženskými filmovými kolegyňami získala ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne. V rovnakom roku (2005) účinkovala v kriminálnom filme American Gun, po boku Lindy Cardellini, Donalda Sutherlanda a Marcie Gay Harden.

V roku 2006 sa pripojila k natáčaniu televízneho seriálu Big Love. Seyfriedová sa objavila v štyroch sériách televízneho seriálu. V roku 2008 si zahrala v muzikáli Mamma Mia! po boku Meryl Streep, Julie Walters, Piercea Brosnana či Christine Baranski. Seyfriedová pre film nahrala päť piesní. V marci roku 2008 bola obsadená do filmu Jennifer's Body, po boku Megan Fox, ktorý mal premiéru v septembri 2009.

V roku 2010 stvárnila hlavnú postavu v erotickom thrilleri Chloe, po boku Julianne Moore a Liama Neesona. Herecký výkon Seyfriedovej získal pozitívne hodnotenie od filmových kritikov. V roku 2011 stvárnila hlavnú postavu vo filme Red Riding Hood, ktorý získal negatívne recenzie od filmových kritikov. V októbri 2011 mal premiéru film In Time, kde hrala po boku Justina Timberlakea.

V roku 2012 stvárnila postavu Cosette vo filmovom spracovaní muzikálu Les Misérables. O rok neskôr (2013) hrala v životopisnom filme o porno herečke Linde Lovelace, s názvom Lovelace. Zúčastnila sa tiež konkurzu na úlohu Ann Burden v sci-fi filme Z for Zachariah, ktorú získala. Z dôvodu oneskorenia natáčania musela odstúpiť a prenechala svoju rolu Margot Robbie. Film mal premiéru v roku 2015. Objavila v druhej časti Ted 2 po boku Marka Wahlberga a Setha MacFarlana.

V roku 2018 si zopakovala rolu Sophie v Mamma Mia! Here We Go Again. O rok neskôr (2019) hrala vo filme The Art of Racing in the Rain po boku Mila Ventimiglia a Kathy Baker. Film bol založený na knižnej predlohe.

V roku 2020 dabovala postavu Daphne Blake v animovanom filme Scoob! a tiež hrala po boku Kevina Bacona v thrilleri You Should Have Left. Režisér David Fincher ju obsadil do životopisnej drámy Mank kde Seyfriedová stvárnila herečku Marion Davies. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na Academy Awards, v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. V rovnakej kategórii obdržala cenu Satellite.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Seyfriedová trpí obsendantno-kompulzívnou poruchou a záchvatmi paniky. Z toho dôvodu sa vyhýbala účinkovaniu v divadelných produkciách do apríla 2015.

Od roku 2008 do roku 2010 bol jej partnerom Dominic Cooper, s ktorým sa spoznala pri natáčaní filmu Mamma Mia!. V rokoch 20132015 bol jej partnerom Justin Long.

V roku 2016 začala chodiť s hercom Thomasom Sadoskim, za ktorého sa vydala v roku 2017. Majú spolu dve deti dcéru (* 2017) a syna (* 2020).

Seyfriedová je členkou právnej rady mimovládnej organizácie INARA, ktorá pomáha deťom utečencov zranených v dôsledku konfliktu tým, že im poskytuje potrebné ošetrenie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amanda Seyfried na anglickej Wikipédii.