Amaro Pargo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amaro Pargo
španielsky pirát
španielsky pirát
Narodenie3. máj 1678
San Cristóbal de La Laguna, Španielsko
Úmrtie4. október 1747 (69 rokov)
San Cristóbal de La Laguna, Španielsko
PodpisAmaro Pargo, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Amaro Pargo

Amaro Rodríguez Felipe y Tejera Machado lepšie známy ako Amaro Pargo (* 3. máj 1678, San Cristóbal de La Laguna, Tenerife, Španielsko – † 4. október 1747, San Cristóbal de La Laguna) bol španielsky kaper.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho mladosť ovplyvnila prítomnosť pirátskych bánd na Kanárskych ostrovoch. Amaro Pargo bol rozporná osobnosť, ktorej sa jedni báli, druhí ho obdivovali. Na dne svojich lodí prepravoval otrokov využívaných na amerických plantážach.

Popri svojej činnosti stretol mníšku sestru Marie de Jesus (rodená María de León Bello y Delgado) a začal pod jej vplyvom konať charitu v prospech chudobných. Stal sa aj svedkom zázrakov sestry Márie de Jesus, ktoré učinila počas svojho života.

V roku 1725 bol Amaro Pargo povýšený do šľachtického stavu (hidalgo). Zomrel v San Cristóbal de Laguna vo svojom rodisku a bol pochovaný v kláštore „Santo Domingo de Guzmán“.

Vplyv[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 exhumovala jeho ostatky skupina archeológov z Madridskej univerzity, aby urobila testy DNA a rekonštruovala jeho tvár. Exhumáciu financovala spoločnosť „Ubisoft“ kvôli hre „Assassin's Creed IV: Black Flag“, v ktorej sa stal Pargo hlavnou postavou.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. El pirata canario Amaro Pargo revive con Assassin´s Creed [online]. laprovincia.es, 09. 12. 2013, [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. (španielsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amaro Rodríguez Felipe na francúzskej Wikipédii.