Američania (USA)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Americká ikona

Američania (hovorovo: Amerikáni, Amerikánci [1], v slangu: Amíci [jedn. číslo Amík], Amici [jedn. číslo Amik], Amiovia [jedn. číslo Ami] [2]) sú obyvatelia alebo občania Spojených štátov alebo osoby narodené v Spojených štátoch.

Zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Demografia USA

V USA žijú ľudia rôznych národnostných, etnických aj rasových skupín; USA sú z tohto hľadiska jeden z najrôznorodejších štátov sveta. S výnimkou indiánskeho obyvateľstva všetci predkovia Američanov emigrovali z ostatných kontinentov (Afrika, Európa, Ázia).

Z hľadiska rás sú v USA zastúpené všetky veľké ľudské rasy. Bielych bolo v roku 2010 podľa sčítania obyvateľstva 72,4 %, černochov bolo v roku 2010 12,6 %, Ázijcov je 4,8 %, Indiánov je 0,9 %, ľudí pacifického pôvodu 0,2 %, zvyšok ostatné obyvateľstvo (vrátane miešancov). Z iného hľadiska tvoria 16,5 % obyvateľstva Hispánci a Latinskoameričania, zvyšok tvorí ostatné obyvateľstvo.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Americká kultúra sa väčšinou spája so západnou kultúrou, čím vzniká hlavný kultúrny prúd, ktorý však vychádza zo zvykov a tradícií prisťahovalcov zo severnej a západnej Európy. Niekedy sa tu ukážu aj zvyky a tradície z afrického svetadielu.

Diaspóra[upraviť | upraviť zdroj]

Niektorí ľudia amerického pôvodu žijú mimo USA. Odhaduje sa, že ich je tri až sedem miliónov a tvoria tzv. americkú diaspóru.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zdroje pozri v článku Amerikán
  2. Zdroje pozri v článku Amík

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Američané na českej Wikipédii.