Americký kickbox

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kickboxing

Kickbox je bojové umenie, v ktorom sa využívajú kombinácie boxerských úderov a kopov z tradičných bojových umení (napr. karate). Boj na zemi nie je povolený. Kickbox ako šport má mnoho úrovní: od profesionálneho plne kontaktného športu až k rekreačnému poňatiu ako spôsobu zlepšenia psychickej a fyzickej kondície. Termín "kickbox" vymyslel japonský promotér boxerských zápasov Osamu Noguchi ako variant Muay Thai a karate v 50. rokoch 20 storočia. Neskôr sa tento termín používal pre americký variant. Existuje veľmi veľa druhov bojových umení s označením kickbox, ako napr. japonský, americký, indický, barmský alebo francúzsky.

Bojovníci používajú pri kontaktom športe: chránič holení, suspenzor, topánky a prilbu (nie je povinná). V európskom kickboxe sa miesto krátkych nohavíc môžu používať dlhé. Kopy pod pás sú povolené len v podobe tzv. low-kick-u, kop na oblasť genitálií je považovaný za ťažký faul.

Kickbox sa často zamieňa s Muay Thai (Thajský box). Tieto dva športy sú podobné, ale v thajskom boxe sú povolené kopy pod pas, a údery kolenom a lakťom.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky amerického kickboxu sú dosť nejasné a nie je presne známe, kedy a ako sa začal kickbox v Amerike rozširovať. Prvými priekopníkmi boli Count Dante, Ray Scarica a Maung Gyi, ktorí sa predstavili na turnaji v roku 1962.

Medzi rokmi 1970 a 1973 (vo federácii PKA) bolo zopár bojovníkov kickboxu, ktorí propagovali bojové umenie naprieč Amerikou v podobe seminárov. V tých časoch ešte neboli dohodnuté pravidlá a prvé turnaje napríklad nemali delenie na váhové kategórie. Naneštastie ani na medzinárodnej úrovni nebola žiadna medzinárodná organizácia, neexistoval žiaden súbor pravidiel a nebezpečné bojové prvky tak boli zahrnuté v samotnom boji. Ako sa zvyšovala popularita bojových umení, zvyšovala sa i snaha o dosiahnutie kompromisu medzi štýlom a bezpečnosťou. Hlavný cieľ bol dohodnúť univerzálny systém pravidiel a zaručiť tak, že boj bude na bezpečnej športovej úrovni. Rôzne skupiny podávali rôzne návrhy, snažili sa o zjednotenie všetkých východných bojových disciplín pod spoločnými pravidlami a jednu organizáciu. Po mnohých neúspešných návrhoch bola nakoniec vytvorená "Svetová kickboxerská asociácia" (skratka WKA).

Vznik WKA mal ďalekosiahly dopad na bojové umenia vo svete. WKA bola prvá medzinárodná organizácia svetového významu, ktorá vytvárala štatistiky bojovníkov a podieľala sa na vývoji pravidiel bojových umení. Vďaka tomu sa vo všetkých vekových kategóriách v kluboch WKA učí podľa jednotného etického kódexu a bezpečnostných pravidiel. Tento jednotný prístup je základom rozvoja tohto športu i v budúcnosti.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto pravidla platia v americkom a austrálskom kickboxe:

  • Oponenti môžu jeden druhého zasiahnuť buď päsťami, alebo nohami, zásah musí smerovať nad boky
  • Používanie lakťov a kolien je zakázané a zapojenie holení je málokedy povolené
  • Zápasy sú väčšinu na 3 až 12 kôl (trvajú 2 – 3 minúty) pre amatérske i profesionálne súboje, s minútovými prestávkami medzi kolami.

To je hlavný rozdiel oproti Muay Thai, kde je používanie lakťov a kolien povolené. Vo skutočnosti niektorí thajboxeri považujú kickbox za "zmiernenú" verziu Muay Thai. Bojovníci a promotéri môžu povoliť rôzne pravidlá zahrňujúce kopy iba nad pás, kopy kdekoľvek, zásahy bez kolien, zásahy kolenom iba na telo, atď. Americká forma kickboxu je v podstate kombináciou západného boxu a karate.

Trvanie jednotlivých kôl a ich počet sa môže zmeniť v závislosti na stanovách odsúhlasených pred zápasom. Víťaz je vyhlásený počas zápasu, pokiaľ nastanú tri situácie: vzdanie sa (bojovník sa vzdá alebo bojovníkov roh hodí do ringu utierku), knokaut (KO) alebo ukončenie zo strany rozhodcu (technický knokaut alebo TKO). Pokiaľ sa nerozhodne priamo v zápase, po ukončení príslušného počtu kôl sú bojovníci hodnotení tímom troch rozhodcov. Tí určia víťaza na základe svojho bodovania počas jednotlivých kôl.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Kickboxing na českej Wikipédii a Kickboxing na anglickej Wikipédii.