Anaklét

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anaklét
3. rímsky biskup
Anaklét
Funkcie a tituly
Pontifikát
76/78 – 88/91
Predchodca sv. Linus sv. Kliment I. Nástupca
Biografické údaje
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba76/78
Svätec
Sviatok26. apríl
Odkazy
Spolupracuj na Commons Anaklét
Kompletný zoznam pápežov

Svätý Anaklét alebo Anakletus alebo Kletus, Klétus (* ? – † ?), bol tretí rímsky pápež (v období rokov 76/78 – 88/91), ktorý sa v najranejších zoznamoch postupnosti rímskych biskupov zaraďuje za sv. Lina, druhý v rade do úradu uvedených apoštolmi Petrom a Pavlom. Neskoršia tradícia ho pokladala za tretieho pápeža od sv. Petra.

Liberiánsky katalóg mylne rozlišoval dvoch pápežov – Kleta a Anakleta; Kletus však bola iba skrátená forma mena Anakletus.

Údaje o jeho živote a verejnom účinkovaní sa väčšinou zakladajú na dohadoch a legendách. Tak je tomu v prípade jeho pôvodu (usudzuje sa, že bol Grék), pôsobenia (menoval pre Rím dvadsaťpäť duchovných a každému zveril vymedzené územie čím dal vzniknúť predchodkyniam dnešných farností, postavil pomník na mieste skonu sv. Petra) ako aj vlastnej smrti (umrel ako mučeník).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Anaklét

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • ANAKLETUS. In: KELLY, J. N. D. Pápeži dvoch tisícročí : od sv. Petra po Jána Pavla II. Preklad Otto Havrila; ilustrácie Monika Čulenová. Vyd. 1. Bratislava : Roal, 1994. 288 s. ISBN 80-88706-00-9. S. 8.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Predchodca:
Linus
Pápežský znak Pápež
Anaklét
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Kliment I.