Anders Zorn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anders Zorn
švédsky maliar a grafik
švédsky maliar a grafik
Narodenie 18. február 1860
Mora, Švédsko
Úmrtie 22. august 1920 (60 rokov)
Mora, Švédsko
Podpis Anders Zorn, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Anders Zorn
(plné texty diel autora)
Commons Spolupracuj na Commons Anders Zorn

Anders Zorn (* 18. február 1860 – † 22. august 1920) bol švédsky maliar a grafik.

Narodil sa v More v Dalarne. Jeho silný záujem o maliarstvo ho nakoniec priviedol k štúdiu na Akadémii umenia v Štokholme, kde študoval v rokoch 1875 - 1880. Zorn sa stal v pomerne krátkom čase jedným z najuznávanejších portrétistov svojej éry vo Švédsku.

Jeho dielo zahrnuje niekoľko desiatok pôsobivých portrétov slávnych osobností, ako aj prostých ľudí z ulíc či obchodov, ale tiež scén z najrôznejších miest. Zorn dokázal vo svojich dielach neuveriteľne skutočne zobraziť ľudskú tvár, čo jej dodáva živosť. Podobné je to aj pri jeho živom zobrazovaní vody.

Tanec letného slnovratu (1897)

Počas života vyučil niekoľko žiakov. Vo svojich dielach skvele ovládal hru s tieňmi. Väčšina jeho diel je vystavená v Nationalmuseum (národnom múzeu výtvarných umení) v Štokholme vo Švédsku, kde patrí medzi najlepšie vystavované dielo od Zorna Tanec letného slnovratu, z roku 1897, ktorý zobrazuje niekoľko tanečníkov vo večernom svetle letnej predvečernej oslavy. Jeho diela sú však vystavené aj v Musée d’Orsay v Paríži alebo v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

V roku 1939 bolo otvorené Zornove múzeum Ragnar östberg v More, kde je vystavená pomerne veľká časť jeho diela.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]