András Arató

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
András Arató
maďarský elektrikár na dôchodku a model
Rod. menoAndrás István Arató
Iné menáHide the Pain Harold
Maurice
Narodenie22. máj 1945 (78 rokov)
Kőszeg, Maďarské kráľovstvo
Národnosťmaďarská
Štátna príslušnosťMaďarsko
Zamestnanieelektrikár, DJ, model
Alma materTechnická a ekonomická univerzita v Budapešti
ManželkaGabriella Andrásné Aratóová
Deti1
Odkazy
Webstránkahidethepainharold.com

András István Arató[1] (* 22. máj 1945,[2] Kőszeg, Maďarské kráľovstvo) je maďarský elektrikár na dôchodku[3] a model. Je známy vďaka tomu, že sa stal internetovým mémom s názvom „Hide the Pain Harold“.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Arató sa narodil v roku 1945 v Kőszegu a vyrastal počas éry Železnej opony.[3] Uviedol, že hlavnú časť jeho detstva tvoril gargantuánsky gaštanový strom rastúci v jeho rodnom meste.[4] Spomínal na to, akoby to bol strom múdrosti v jeho meste, rovnako ako mnoho pamiatok v ich vlastnom živote. O Aratóových tínedžerských a preduniverzitných rokoch sa v súčasnosti nevie viac. V roku 1969 Arató vyštudoval Fakultu elektrotechniky Technickej a ekonomickej univerzity v Budapešti.[5] Po odchode do dôchodku pracoval Arató 5 rokov ako DJ v miestnom rozhlase.[6] V roku 2019 sa stal reklamnou tvárou spoločnosti Coca-Cola.[7] V roku 2020 hral v maďarskej edícii relácie Masked Singer (v Maďarsku známej ako Álarcos énekes), ktorú vysielala televízna stanica RTL Klub.[8]

V súčasnosti žije v Budapešti so svojou manželkou Gabriellou a synom.

Hide the Pain Harold[upraviť | upraviť zdroj]

Počas dovolenky v Turecku sa András Arató rozhodol nahrať na stránku sociálnych médií iWiW svoje osobné fotografie z dovolenky. Tu si ho všimol fotograf, ktorý v tom čase hľadal modelov na fotenie záberov pre fotobanku.[9][10][11]

András neskôr pôsobil v fotobankách a reklamách ako model. Je známy svojím celkovým výrazom tváre a falošným úsmevom, ktorý sa neskôr stal internetovým mémom.[2][12][7]

Publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Dňa 13. mája 1999 publikoval správu on Lighting Technology.[13]
 • Lighting lexicon / [ed. András Arató et al.] ; [intermediate a] Lighting Company. Budapešť, 2001. 136 s.
 • For operators of interior lighting : : addition to the publication "Lighting Technology" / [... it's all set up. John the Great] ; [... interede. András Arató et al.] ; [ed. EGI Energy Management Limited Company]. Budapešť : EGI, 2001. 46 s.
 • Je spoluautorom Street Lighting Manual. Spend. MEE Lighting Society, Foundation for Hungarian Lighting Technology, 2009. 310 s. alebo čiastočne farbená.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Hungarian TV Interview with Harold [online]. 1 March 2016. Dostupné online.
 2. a b What it's like to become a stock photo meme [online]. The Independent, 2018-05-22, [cit. 2020-12-20]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. a b MEGOSZTOM, 2018 10 18 19:00. Kőszegen született, mémes világsztár lett belőle – Hide the Pain Harold [online]. . Dostupné online. (po maďarsky)
 4. ARANDRIA. Mindennapi csalamádé: A kőszegi óriás gesztenyefa [online]. 3 October 2012. Dostupné online.
 5. DÁNIEL, Bóna Samu, Szilli Tamás, Lengyel-Szabó Péter, Simor. András, aki 72 évesen lett világsztár: Haroldként [online]. 1 September 2019. Dostupné online. (po maďarsky)
 6. András Arato [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 7. a b ONBRANDS. A COCA-COLA HAZAI REKLÁMARCA LETT HIDE THE PAIN HAROLD [online]. 6 September 2019. Dostupné online. (po maďarsky)
 8. ZRT, HVG Kiadó. Arató András, azaz Hide The Pain Harold volt az RTL Klub Szörnyecskéje [online]. 8 March 2020. Dostupné online. (po maďarsky)
 9. ARATÓ, András. Transcript of "Waking up as a meme hero | Andras Arato | TEDxKyiv" [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 10. WEBIKON.SK. Meme dedka s bolestivým úsmevom zvalcoval internet: Kto je skutočný Hide the pain Harold? [online]. Hashtag.sk, 2020-01-18, [cit. 2020-12-20]. Dostupné online.
 11. LÁSZLÓ, Szily. Hogyan lett egy budapesti nyugdíjasból Hide The Pain Harold, a netes világsztár [online]. 1 March 2016. Dostupné online.
 12. ARATÓ, András. Transcript of "Waking up as a meme hero | Andras Arato | TEDxKyiv" [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 13. Világítástechnika [online]. . Dostupné online.
 14. Arató András | PIM Névtér [online]. . Dostupné online. (po maďarsky)
 15. Magyar Elektrotechnikai Egyesület [online]. . Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku András Arató na anglickej Wikipédii.