Andrássy út

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Andrássy út v roku 1896, naľavo sa nachádza budova opery.
Andrássy út:
1. Deák Ferenc tér
2. Oktogon
3. Kodály körönd
4. Hősök tere.

Andrássy út je jedna z hlavných a najznámejších budapeštianskych tried. Tvorí pomyselnú hranicu medzi mestskými časťami Terézváros a Lipótváros. Spolu s Budínskym hradom je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Začína na križovatke Bajcsi-Zsilinsky út a József Atilla utca na Deák Ferenc tér a tiahne sa až smerom k Hősök tere a mestskému parku – Városliget. Pretína Nagykörút na námestí Oktogon a Felsőerdősor utca na námestí Kodály körönd. Pozdĺž celej dĺžky Andrássy út sa tiahne prvá linka budapeštianskeho metra. Ide o vôbec prvé metro na európskom kontinente.

Je možné ju rozdeliť na tri časti:

  • Od Deák Ferenc tér po Oktogon: časť s budovami prevažne určenými na komerčné účely (obchody a pod.)
  • Od Oktogonu po Kodály körönd: ulica sa rozširuje o alej, medzi budovami sa nachádzajú aj obytné domy a vysoké školy
  • Od Kodály körönd po Hősök tere a Városliget: ulica sa ešte viac rozširuje; na tomto konci sa nachádzajú prevažne vily a paláce s parkmi a záhradami

História[upraviť | upraviť zdroj]

O výstavbe Andrássy út sa rozhodlo v roku 1870, v snahe odľahčiť neďalekú Király utca od cestnej dopravy a spojiť Belváros a Városliget. S výstavbou sa začalo v roku 1872, pričom ulica bola slávnostne odovzdaná do užívania 20. augusta 1876. Pri výstavbe sa zrealizovala kombinácia jednotlivých plánov od architektov Lajosa Lechnera, Frigyesa Feszla a partnerov Klein & Fraser.

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujímavé miesta na Andrássy út, v smere od juhu na západ:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]