André Hunebelle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
André Hunebelle
francúzsky režisér, scenárista a producent
Rod. menoAndré Henri Hunebelle
Štát pôsob.Francúzsko Francúzsko
Narodenie1. september 1896
Meudon, Francúzsko
Úmrtie27. november 1985 (89 rokov)
Nice, Francúzsko
Národnosťfrancúzska
Profesiarežisér, scenárista
Aktívne roky19501975
RodičiaÉdouard Benjamin Hunebelle (otec), Marie Thérèse Garambois (matka)
DetiJean Halain, Anne-Marie Hunnebelle

André Hunebelle (* 1. september 1896, Meudon, Francúzsko – † 27. november 1985, Nice, Francúzsko) bol francúzsky filmový režisér, scenárista a producent.[1] Preslávil sa najmä réžiou trilógie o Fantomasovi, alebo legendárnymi mušketierovkami s Jeanom Maraisom.

Malá miska vyrobená André Hunebellom v roku 1930.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po príprave na polytechniku v ​​Ecole sa radšej obrátil (na radu svojho otca, inžiniera) k umeniu a stal sa uznávaným majstrom sklárstva.

André Hunebelle ktorý sa zaujímal o kinematografiu, založil vlastnú produkčnú spoločnosť a produkoval šesť komédií v rýchlom slede za sebou. V roku 1948 sa staj aj režisérom, inscenoval radostnú satiru divadelnej hry Métier de fou. Nasledovali ďalšie ľahké komédie ako napr.: Millionnaires d'un jour (1949), Missions à Tanger (1949), Méfiez-vous des blondes (1950) a Massacres en dentelle (1951).

„Vždy som prisahal v to, že budem zábavným filmárom, ktorý túži nakrúcať filmy, ktorým rozumie široká verejnosť ale aj tí ktorí chcú byť intelektuálni“ vysvetľuje režisér. Svojimi senzačnými filmami spopulárnil vo Francúzsku žáner mušketierovky a tiež naštartoval kariéru Jeana Maraisa. Využitím fondu francúzskej melodrámy nájde prostriedky k tomu aby mohol voľne adaptovať román Traja mušketieri od spisovateľa Alexandra Dumasa. V roku 1953 sa mu podarí dotočiť film o troch mušketieroch a neskôr sfilmuje aj komédiu Kapitán (1960) s Bourvilom a Jeanom Maraisom v hlavnej úlohe. Tiež natočil úspešný film Hrbáč (1959) od spisovateľa Paula Févala. Neskôr uviedol do kín ďalší populárny film Tajomstvá Paríža (1962) napísaný Eugènom Suenom.

V druhej polovici dvadsiateho storočia sa snažil konkurovať prvému Jamesovi Bondovi v päťdielnej sérii o agentovi OSS 117. Hunebelle tak realizuje jeden zo svojich snov, „robiť americké filmy vo francúzskom štýle“. André Hunebelle sa zameriava na ďalšieho hrdinu francúzskej literatúry postavu Fantomasa, ktorého stvorili spisovatelia Pierre Souvestre a Marcel Allain. V polovici šesťdesiatych rokov režíroval trojdielnu sériu Fantomas (1964), Fantomas sa hnevá (1965) a Fantomas kontra Scotland Yard (1967), a tak umožnil spojiť Louisa de Funèsa a Jeana Maraisa v príslušných úlohách komisára Juvea a novinára Fandora. Všetky diely trilógie o Fantomasovi boli obrovským úspechom najmä pre akčnosť Maraisa a komickosť de Funèsa.

Pre televíziu nakrútil André Hunebelle mnoho televíznych filmov vrátane Josepha Basalma (1972), prvé vystúpenie jeho priateľa Jeana Maraisa v televízii. Aby uspokojil filmový priemysel, pokúsil sa natočiť dvojdielnu historickú komédiu Štyria sluhovia a štyria mušketieri, v hlavnej úlohe s populárnou skupinou Les Charlots. Vo veku osemdesiatdva rokov nakrútil svoj posledný film Ça fait tilt (1978). V osemdesiatych rokoch sa viac venoval televízii a divadlu.

V novembri 1985 zomiera prirodzenou smrťou vo veku osemdesiatich deviatich rokov v svojom dome v Nice.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Režisér[upraviť | upraviť zdroj]

Scenárista[upraviť | upraviť zdroj]

Producent[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. S.R.O. (FDB.CZ), 2003-2019, Filmová databáze. André Hunebelle [online]. FDb.cz, [cit. 2022-07-28]. Dostupné online. (po česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]