Preskočiť na obsah

Andrej Doležal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Andrej Doležal
slovenský politik
Andrej Doležal
15. minister dopravy SR
V úrade
21. marca 2020 – 15. mája 2023
PrezidentZuzana Čaputová
PremiériIgor Matovič, Eduard Heger
Predchodca Árpád Érsek Pavol Lančarič Nástupca
15. minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ad interim)
V úrade
17. marca 2021 – 9. apríl 2021
PrezidentZuzana Čaputová
PremiériIgor Matovič, Eduard Heger
Predchodca Milan Krajniak Milan Krajniak Nástupca
25. minister hospodárstva SR (ad interim)
V úrade
23. marec 2021 – 31. marec 2021
PrezidentZuzana Čaputová
PremiérIgor Matovič
Predchodca Richard Sulík Richard Sulík Nástupca
Biografické údaje
Narodenie23. marec 1981 (43 rokov)
Bratislava, ČSSR
Politická strananestranník (SME RODINA)
Alma materFEI STU
Andrej Doležal na facebook.com

Ing. Andrej Doležal (* 23. marec 1981, Bratislava) je slovenský manažér a politik, v rokoch 2020 – 2023 minister dopravy SR.

Istý čas bol aj zastupujúcim ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a zastupujúcim ministrom hospodárstva SR vo vláde Igora Matoviča.

Je považovaný za experta v oblasti telekomunikácií a líniového manažmentu. V minulosti pracoval pre súkromné televízie Markíza a TV JOJ, ale aj pre štátnu RTVS. V tej zastával post technického riaditeľa, na starosti mal digitalizáciu televízie a rozhlasu a celkovú modernizáciu a skvalitnenie vysielania. Neskôr bol tiež riaditeľom sekcie inovácií v spoločnosti Towercom.

Andrej Doležal má bohaté skúsenosti v oblasti líniového manažmentu a strategického rozvoja spoločnosti v oblasti médií a telekomunikácií. Má dlhoročnú prax v oblasti riadenia väčšieho tímu ľudí (450+), zodpovednosti za zverený rozpočet, ale najmä zručnosti v oblasti spájania kultúrne, regionálne i odborne rozdielnych pracovných štruktúr v spoločnosti. V rámci dobrovoľníctva sa venuje výučbe študentov na Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Karola Adlera, ktorú sám navštevoval. Po jej absolvovaní si zvolil štúdium v oblasti regulácie a riadenia procesov, špecializáciu v oblasti návrhu riadiacich algoritmov a optimalizácie na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU. Štúdium ukončil inžinierskym titulom v roku 2004. Ovláda anglický a nemecký jazyk.

Do funkcie ministra dopravy a výstavby SR vymenovala Andreja Doležala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová 21. marca 2020. Ministrom sa stal ako nestraník.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]