Aneta Langerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Aneta Langerová
Aneta Langerova.jpg
Základné informácie
Popis umelca česká speváčka
Narodenie 26. november 1986 (29 rokov)
Benešov, Česko
Žáner Pop
Rock
Hrá na nástroje klavír, gitara, spev
Roky pôsobenia 2004 – súčasnosť
Vydavateľstvá Sony BMG
Webstránka www.langerovaaneta.cz

Aneta Langerová (* 26. november 1986, Benešov) je česká speváčka. V roku 2004 sa stala prvým víťazom súťaže Česko hledá SuperStar. 6. septembra 2004 vydala svoj prvý album Spousta Andělů. Zozbierala veľa ocenení. 10. decembra 2005 sa stala českou slávicou, podarilo sa jej predbehnúť aj Luciu Bílú. V súčasnosti žije v Prahe.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Aneta Langerová od šiestich rokov začala navštevovať hodiny klavíra v „Lidové škole umění“. Od ôsmich rokov študovala hru na gitaru v zbore Jířího Bardu v Říčanoch. V tomto zbore začala Aneta okrem hry na gitaru aj spievať.

Ako štrnásťročná hrala so sázavskou skupinou SPB (Spolek přátel bigbítu). Vyhrala súťaž DO-RE-MI, dostala sa do finále Rozjezdů pro hvězdy a v júni 2004 zvíťazila v súťaži Česko hledá SuperStar. Toto víťazstvo jej výrazne pomohlo dostať sa na českú hudobnú scénu. Ako víťazke jej bolo v tomto roku umožnené vydanie jej debutového štúdiového album Spousta andělů. Ďalší album Spousta andělů: koncert je záznam koncertu z 9. septembra 2005. Záznam vyšiel aj na DVD pod názvom Spousta Andělů ...na cestě. Jej druhým štúdiovým albumom má názov Dotyk (2007).

Jej hudobným vzorom je Alanis Morissette.

Aneta Langerová je patrónkou projektu Světluška Nadace Českého rozhlasu, zameraného na pomoc nevidomým a slabozrakým. 20. októbra 2005 bol výťažok z jej benefičného koncertu Aneta pro Světlušku v pražskej Lucerně pre nadáciu viac než 5 miliónov českých korún.

V súčasnosti Aneta Langerová vystupuje s vlastnou kapelou v tomto zložení:

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové album[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Vystúpenia v českej Superstar[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aneta Langerová na českej Wikipédii.